Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Otázky k dávkám ionizujícího záření 31.08.2017 18:01:08
Dobry den, zajimalo by mne jestli nemate informace ohledne prumerne radiacni zatezi u pracovniku s rtg na op.sale? Patrim mezi pracovniky skupiny B, teda nemam dozimetr, ale zajimalo by mne jaka je napr. rocne namerena hodnota z dozimetru na sale? Vim ze napr. V zubnim lekarstvi je mira expozice nizka (cca0,7 jak ste tady zminovali) ale mne se jedna spis o saly ortopedie, kardiologicke interv. saly, traumatologie, cevni chirurgie a podobne. Za vasi odpoved dekuji.
(Vložil(a): Anonym )
Dobrý den, na operačních sálech a na sálech, kde se provádí intervenční zákroky, jsou dávky pracovníků obecně vyšší než například u zubních lékařů. Platí, že nejvyšší dávky na těchto sálech mají přímo operatéři, ti jsou také vybaveni ochrannými pomůckami s nejvyšší stínící schopností. Ostatní pracovníci mají dávky nižší, ale mohou se pohybovat v jednotkách miliSievertů ročně.
V podstatě lze říci, že všechny možnosti, které jste vyjmenoval, se od sebe velmi liší:
Zatímco na operačních sálech, kde se rentgenové záření používá pouze ve skiaskopickém režimu a pouze po malé procento času výkonu, jsou dávky pracovníků poměrně nízké a velmi často není třeba na těchto sálech vymezovat kontrolované pásmo a všichni pracovníci nemusí být kategorie A. Přesnější hodnoty nelze obecně říci - je to velmi variabilní a záleží to na tom, co daná osoba při těchto výkonech dělá, kde se pohybuje, jak moc bylo při výkonech používáno rentgenové záření, kolika výkonů se daná osoba účastní i jaké ochranné pomůcky používá - dávky těchto osob se pohybují standardně do 5 mSv ročně.
Na druhou stranu u intervenčních zákroků nebo u těch typů zákroků, kdy se běžně používá režim skiagrafických (angiografických) sekvencí a kdy se rentgenové záření používá po významnou dobu výkonu, mohou být dávky pracovníků vyšší (přesnější hodnoty nelze obecně říci - je to velmi variabilní a záleží to na tom, co daná osoba při těchto výkonech dělá, kde se pohybuje, jak moc bylo při výkonech používáno rentgenové záření, kolika výkonů se daná osoba účastní i jaké ochranné pomůcky používá - dávky těchto osob se pohybují standardně mezi 1 a 15 mSv ročně). V takových případech by na těchto pracovištích mělo být vymezeno kontrolované pásmo. V kontrolovaném pásmu může vykonávat práci pouze radiační pracovník kategorie A - tzn. v takovém případě byste jako pracovník kategorie B měl v kontrolovaném pásmu vykonávat pouze nezbytně nutnou a nahodilou činnost.
Každopádně platí, že ať v prvním tak v druhém případě musí být všechny osoby, které se během snímkování pohybují v ozařovně, vybaveny ochrannými pomůckami, a to bez ohledu na to, zda se jedná o operatéry, anebo jiné osoby.

(Za SÚJB: sekce radiační ochrany)