Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

kumulování ionizujícího záření v tělě 26.01.2016 18:30:32
Dobrý den,
po přečtení Vašich předešlých odpovědí mi není jasná jedna věc. Všem tady píšete, že se ionizující záření v těle nekumuluje. Což by bylo super. Ale dnes jsem si volala do naší FN radiačnímu fyzikovi a ten mi řekl pravý opak.
Ionizační záření z RTG, CT apod. se v těle
kumuluje. Nevím tedy kdo nemluví pravdu a oblbuje lidi, kteří mají strach o svoje zdraví.
Vůbec se mi to nelíbí. Je pravda, že lékaři RTG a CT ordinují jako na běžícím páse. A člověk někdy nemá volby, i když o tom také čtu, že má, ale praxe je jiná. Když jsem lékaře požádala, aby mě místo CT jater s kontrastní látkou poslal na MR, tak to neudělal, ani mi to nijak nezdůvodnil. Když jsem si následně nechala zjistit efektivní dávku tohoto vyšetření, tak jsem se zděsila. Bylo to 38 mSv a neškodná cysta. Jsou to už 4 roky, ale pořád na to myslím a u lékařů od té doby odmítám RTG vyšetření, byť jsou to třeba jen zuby. Ale teď zrovna stojím před dalším dilema. Z důvodu delší bolesti bederní páteře mě lékař posílá na RTG páteře /Lsp/. Stále to odkládám a mám z toho trauma. MR mi zase nenapsal. Takže jakou má pacient volbu? Žádnou!!!!
Tohle píšu jen tak pro ostatní.
Od Vás bych tedy chtěla vědět jak je to s tím
kumulováním nebo nekumulováním jak píšu v úvodu.
Moc děkuji.
J.L.


(Vložil(a): Jana Levková)
Dobrý den,

když v odpovědích čtete, že se ionizující záření v těle neuchovává, pak se tím myslí, že v těle nezůstává. Dále nepoškozuje lidský organizmus. Pacient, kterému bylo provedeno rtg vyšetření, neozařuje okolí. Rtg záření člověkem proletí rychlostí světla a od chvíle, kdy jej opustí, už se v něm nevyskytuje.
Zároveň ale platí, že biologická odezva organizmu na ionizující záření závisí na celkové obdržené dávce a tím je myšleno, že se "záření v těle sčítá".

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)