Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Ozáření předmětů RTG 05.04.2023 15:07:06
Dobrý den, získal jsem mikroskop používaný na pozorování optiky používané v rentgenových přístrojích. Byl umístěn ve stěně rtg komory a často ozařován při testech. Z přední strany má umístěný kovový radiační štít okolo optiky (asi olovo, či jiný kov). Může být mikroskop, či kovový štít dlouhodobě vystavovaný záření zdravý škodlivý? Dočetl jsem se jen, že olovo/jiné kovy pohlcují záření, ale nikde jestli může být samo radioaktivní či jinak zdraví škodlivé po dlouhodobém ozařování.
(Vložil(a): anonym)
Dobrý den,

olovo ani jiné materiály vašeho mikroskopu nemohou být ani po dlouhodobém ozařování rentgenem radioaktivní.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)