Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Pracovníci se zdroji ionizujícího záření a gravidita 17.05.2017 00:31:55
Dobrý den,mam velky dotaz ohledne rentgenovych zareni ,pracuji jako sestra u zubare v prosinci jsem se dozvedela ze jsem tehotna , v sedmem mesici jsem stala u karet a nikdo mi neohlasil ze se snimkuje pacient intraoralnim rentgenem co je pripevnen na zdi , nikdo mi nerekl ze se bude snimkovat ja u toho stala aasi jen metr daleko , ostatni sli za zed a me tam nechali, po vsech vyssetreni je nakonec dite v poradku , jenze jsem ted v 5 mesici a musim do prace jeste chodit par dni vypomahat abych vubec mela misto , a kdyz jsem vstupovala do mistnosti s velkym rentgenem zrovna se snimkovalo , ani tentokrat mi nikdo nenahlasil at nemmam chodit nebo na me nikdo nezarval, jen jsem nakoukla a zase zavrela nevim zda to mohlo mit az takovy dosah , bylo to asi tri metry zhruba od toho , jenze mam strasny strach jestli se u ditete neprojevi i spatna psychika nebo pak nejake nemoci , uz tam nechci chodit jsou ke me nezodpovedny :/dekuji za odpoved
(Vložil(a): Marie Oubrechtova)
Dobrý den,

nemusíte se obávat, že by vývoj Vašeho dítěte mohl být ozářením ovlivněn. Poškození, které zmiňujete se může vyskytnout až po překročení mnohem vyšší dávky záření než, kterému jste vystavena (cca 100 mSv) při zubním snímkování. Vy jste vystavena expozicích maximálně 500 nSv, to je 0,0005 mSv, tzn. cca stotisíckrát méně. Samozřejmě Vy i Vaši spolupracovníci dodržujte obecná pravidla nepřítomnosti v blízkosti rentgenu při snímkování, protože to je požadavek zákona a protože se tím dlouhodobě snižuje celková míra ozáření na minimum. Ale o dítě se nemusíte bát. Užívejte si krásné období Vašeho života jako nastávající maminka, protože to je pro něj to nejlepší. V případě dalších dotazů nám můžete napsat email na podatelnu (podatelna@sujb.cz), kde uvedete své telefonní číslo, a my Vám rádi rizika spojená s ozářením v těhotenství dále vysvětlíme telefonicky.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)