Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Ochrana proti radonu u novostavby rodinného domu 20.06.2023 13:13:47
Musí být u novostavby nepodsklepeného, jednopodlažního RD s podlahovým vytápěním řešeno provětrávání podloží? Dle stanoviska projektanta ČSN 73 0601 není závazná, takže to nemusí řešit.
(Vložil(a): anonym)
Dobrý den,

řešení návrhu protiradonových opatření začíná již povinností stavebníka nebo obecně každého kdo navrhuje umístění nové stavby, a sice nutností stanovit radonový index pozemku dle § 98 odst. 1 Atomového zákona.
Výjimka z této povinnosti je uvedena v témže paragrafu Atomového zákona v odstavci 3. Předmětný objekt je evidentně v kontaktu s podložím, takže ať už byl nebo nebyl radonový index pozemku stanoven (tazatel toto neuvádí) za nejúčinnější způsob protiradonového opatření je považováno odvětrání podloží pod podlahovou konstrukcí. A právě tomu se věnuje ČSN 73 0601. V případě podlahového vytápění dochází v objektu k zesílenému komínovému efektu a "nasávání" půdního vzduchu v míře závisející na kvalitě izolace. Úplnému pronikání půdního vzduchu a tudíž radonu nelze 100% zabránit. Pouhá podlahová izolace negarantuje srovnatelné výsledky s aktivním odvětráním podlahové konstrukce.
Za návrh, provedení a účinnost protiradonových opatření je odpovědný příslušný projektant a jde o povinnou součást projektové dokumentace. Stavební úřad má právo protiradonová opatření kontrolovat nejenom formálně, ale může nařídit "měření radonu" v interiéru v rámci kolaudačního řízení jako reálné ověření jeho účinnosti.
K závaznosti zmíněné normy. S navrhovanou novelou Atomového zákona a navazující vyhláškou č. 422/2016 Sb. se ČSN 73 0601 stane právně závaznou.



(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)