Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

rozdělení zdrojů záření a podmínky k jejich vlastnění 22.07.2011 03:25:25
Dobrý den,

mám dotaz na rozdělení zdrojů záření (a čím je definováno) a zároveň případné podmínky nutné pro jejich vlastnění...(fyz. osoba, občan ČR)
Zároveň jaké jsou případné limity na sběr radioativních geolog. vzorků či nákup a prodej drobných zářičů - kalibrační zářiče či např. starožitné předměty(či jejich části) obsahující radioaktivní materiály.
(Vložil(a): Alexandr Kouba)
Zdroje ionizujícího záření jsou rozděleny do 5 kategorií ? nevýznamné, drobné, jednoduché, významné a velmi významné. Bližší informace o klasifikaci a kritériích pro zařazení najdete ve vyhlášce č. 307/2002 Sb., o radiační ochraně, v posledním znění (§ 4? 10). U radionuklidů je rozhodující pro zařazení zdroje jeho aktivita a hmotnostní aktivita (tabulka č. 1 v Příloze citované vyhlášky).
U nevýznamných zdrojů není pro jejich používání potřeba žádné povolení, u drobných zdrojů, typově schválených, platí tzv. ohlašovací povinnost pro jejich používání, od jednoduchých zdrojů výše je třeba, aby osoba, která s nimi provádí radiační činnosti (právnická nebo fyzická) měla povolení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) pro danou činnost s daným zdrojem.
Prodej, resp. distribuce, drobných zdrojů ionizujícího záření je činnost vyžadující povolení SÚJB. U geologických vzorků záleží na radionuklidech, které obsahují a jejich aktivitě, to je kritériem pro jejich klasifikaci, od které se potom odvíjí potřeba mít k činnosti příslušné povolení SÚJB.

Formulář žádosti lze vyhledat na strýmkách SÚJB.


(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)