Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Buzola vz. 54 05.02.2024 11:54:55
Dobrý den, je bezproblémové i držení více takovýchto buozol vz. 54 vz. 60? (Například sběratelem nebo amaterským nadšencem pro fyziku) Studoval jsem přílohu č. 8 vyhlášky 422/2016 Sb., ale nejsem z toho moc moudrý. Nevím jak bych změřil Bq a zda by to šlo například některým vojenským radiometrem či dozimetrem. Bylo by případně vhodnější mít buzoly umístěny na jednom místě, nebo naopak na více místech? A případně kdyby některý z těchto přístrojů měl poškozené sklo nebo stupnici, je nebezpečná jeho oprava, nebo existuje odborný ústav který by takovou opravu levně a bezpečně provedl s patřičnou ochranou (odvětrání emenance)?

Za všechny odpovědi předem děkuji
(Vložil(a): Anonym)
Pokud máte podezření, že vaše buzoly obsahují luminiscenční barvu s Ra-226, doporučujeme se obrátit například na veřejné instituce, které Vám provedou analýzu. Například SÚRO, v.v.i, nebo SÚJCHBO, v.v.i. Pokud se tak nerozhodnete, můžeme Vám bez znalostí konkrétních parametrů odpovědět pouze v obecné rovině.
Tedy obecně o výrobcích s luminiscenční barvou s obsahem Ra-226 (hodinky, buzoly, budíky, atd): Předem je třeba říci, že se jedná o jakousi historickou zátěž naší společnosti a v současné době se již tímto způsobem takové výrobky nevyrábějí, protože se to obecně považuje za nezdůvodněné. Nicméně nejedná se v žádném případě o nějaké život ani zdraví ohrožující výrobky, pokud je s nimi nakládáno s tím účelem, pro který byly vyrobeny. Ani při velice konzervativním scénáři (například každodenní nošení takové buzoly v kapse) nemůže dojít k nějakým zdravotním účinkům. Dávky, které taková buzola člověku způsobí, by byly při občasném nošení v kapse na úrovni dávek z přírodního pozadí a riziko je tedy zanedbatelné. Několik cm až desítek cm od těchto výrobků bývá již záření neměřitelné. Měřitelné bývá pouze v těsném kontaktu. K měření lze použít široké spektrum více či méně dostupných přístrojů.
Ovšem v naprosté většině se jedná o měření jednotek Gy případně Sv, někdy i rad nebo rem, aj. Jde o jednotky fyzikálně velmi příbuzných veličin obvykle značně zjednodušeně označovaných jako “dávkový příkon“.
Co se týká oprav takových výrobků-nedoporučujeme ciferníky anebo stupnice opravovat. Ačkoli samozřejmě nejde o nějaké bezprostřední nebezpečí a rizika s tím spojená jsou velmi nízká, je i tak zcela zbytečné se i takto nízkým rizikům vystavovat. Ještě doplňujeme, že na internetu existuje opravdu nepřeberné množství informací-textů/videí, které se těmito a podobnými výrobky zabývají.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)