Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Vzorek uranu - jedná se o jadernou položku? 17.08.2022 10:19:15
Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně definice jaderné položky a jaderného materiálu. Podle §2 atomového zákona č. 263/2016 Sb. je přírodní směs uranu (dále jen přírodní uran) a výrobky jej obsahující výchozím materiálem, a tedy i jaderným materiálem a jadernou položkou. V §3 vyhlášky č. 374/2016 Sb. se píše, že minimální koncentrace jaderného materiálu je vždy reálná kladná hodnota. Žádné konkrétní hodnoty tam však uvedené nejsou. Chápu to správně tak, že jakékoliv množství přírodního uranu je jaderným materiálem a musí tak být zabezpečeno podle §162 atomového zákona (jelikož podle přílohy k vyhlášce č. 361/2016 Sb. přírodní uran nespadá do žádné kategorie jaderného materiálu) a navíc je potřeba mít povolení podle § 9 odst. 5 a)?
Pokud by naopak existovalo minimální množství přírodního uranu, které už není jaderným materiálem, byl by vzorek obsahující toto množství zahrnut do fráze „jiná položka v jaderné oblasti, která je významná z hlediska zajištění nešíření jaderných zbraní“ (§ 2 odst. f) atomového zákona)? Tím by vzorek stále byl jadernou položkou a pro jeho dovezení by bylo potřeba mít povolení podle §9 odst. 5 b) atomového zákona a ohlášení podle §11 b) atomového zákona.
Konkrétní příklad: vzorek obsahující 3 mg přírodního uranu s aktivitou 100 Bq, který má být dovezený z Německa. Je potřeba mít nějaké povolení/ohlášení?
Omlouvám se za případné chyby ve výkladu zákona a vyhlášek.
Děkuji, s pozdravem,
Michal Šesták
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,
minimální množství přírodního uranu není definováno (v souladu s předpisy EU), tedy i vzorek obsahující 3 mg přírodního uranu s aktivitou 100 Bq je jaderným materiálem a tedy jadernou položkou dle atomového zákona. K nakládání s jím je třeba povolení dle § 9 odst. 5 písm. a. Co se týče „dovozu“ z Německa – z pohledu atomového zákona se jedná o tzv. transfer jaderné položky (§ 2 odst. 1 písm. g), který je třeba ohlásit dle § 11 písm. b) a § 18. Na webu k tomu máme návod: https://www.sujb.cz/nesireni-jadernych-zbrani/informace-pro-ohlasovatele-transferu
(Za SÚJB: odbor pro kontrolu zákazu ZHN)