Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Osoby po aplikaci radiofarmak a jejich vliv na okolí 19.11.2021 06:50:08
Dobrý den, čeká mě aplikace radiojódu a mám doma 5ti měsíčního syna, kterého plně kojím. Podle mě lékařky bych měla přestat kojit měsíc Red aplikací. Mám se obrátit na gynekologa, aby mi předepsal něco na zastavení laktace. Chci se ale zeptat jestli je to opravdu nutné. Jestli bych jen nemohla během ozáření a bezprostředně po něm odstříkavat a vylévat. Případně pak až nebudu radioaktivní a nějaké mléko by mi zůstalo i znova dítě nakojit. Děkuji předem za odpověď.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

radiojód opravdu přechází do mateřského mléka. Má ale krátký poločas rozpadu a je možné tuto dobu nějakou formou (odstříkávání) přestát a v kojení pokračovat.

Pokud se ale jedná o podáním terapeutického množství 131I, laktace se ukončuje, a to z důvodu radiační ochrany dítěte (ozáření z kontaminovaného mateřského mléka) a kvůli radiační ochraně matky (131I se vychytává v mléčné žláze a ozařuje prsa ženy, což zvyšuje riziko karcinomu prsu).


(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)