Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

RTG u starších detí 07.10.2022 17:32:27
Dobrý deň, ako je to pri RTG pri starších chlapcoch ( v puberte), je treba používať chránič na genitálie počas snímkovania? Napríklad RTG kolena alebo RTG brucha.
A druhá otázka kedy treba použiť chránič štítnej žľazy, predpokladám že ak sa používa tak hlavne pri RTG hlavy a zubov. ĎAKUJEM
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

V dnešní době se od paušálního používání ochranných pomůcek pro pacienty spíše ustupuje. Ve většině případech nijak neovlivní míru ozáření pacienta (když jsou gonády mimo přímý svazek). V některých případech právě ochranné pomůcky mohou znehodnotit výsledný obraz a vyšetření musí být provedeno znovu (když jsou gonády v přímém svazku blízko tkání, které se mají zobrazit). Radiologický asistent musí nastavit velikost rentgenového pole tak, aby v případě, že je to možné, byly gonády mimo primární svazek a další ochrana tak nebyla vůbec potřeba. A v případě, že jsou gonády v přímém svazku, je stále jejich ochrana na vysoké úrovni, protože míra ozáření musí být optimalizovaná na nejnižší možnou úroveň, která zajistí potřebnou kvalitu obrazu ale zároveň je hluboko pod dávkami, které by měly negativní vliv na gonády.
Ochranný límec pro štítnou žlázu se v dnešní době používá pouze v případě specifické intraorální projekce, kdy je rentgenka před obličejem a rentgenový svazek míří na přední zuby směrem dolů ke krku - to je jediná situace, kdy může být štítná žláza ozářena přímým svazkem, proti němuž je možné ji ochránit límcem. V ostatních případech použití ochranného límce neovlivní množství záření na štítnou žlázu. U panoramatických a 3D snímcích zubů se límce dokonce nesmí používat, protože znehodnotí obraz.
(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)