Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: RTG a CT u dětí 05.07.2019 10:28:59
Dobry den prajem.
Pracujem v zdravotnickom zariadeni, chodievam s pacientami na Ct pracovisko, moj otazka: ake je roziko pre plod (cca 3-4 tyzden tehotenstva), ak v case, ked som o tehotenstve este nevedela, som bola s pacientom na ct vysetreni mozgu. Pri samotnom vysetreni som nebola, cakala som pred dverami. Je pohyb v priwstore pred ct miestnostou bezpecny ? je aj tam hoci minimalne ale predsa este zvysene ziarenie ? Aka je bezpecna vzdialenost od CT miestnosti ? Moze este pacient po ct vysetreni vyzarovat ziarenie?
Ak sa mozem este opYtat aj na rizikovost lietania vo vztahu ku ziareniu na zaciatku tehotenstva, v pripade kratkych letov ( cca do 2 hod) a bezpecnosti detektorov kovov v tehotenstve. Velmi pekne Vam za odpovede dakujem.
(Vložil(a): Andrea Tomková)
Dobry den,

žádné riziko pro plod jako doprovod při Vámi uváděném CT vyšetření nehrozí. Pacient také po CT vyšetřenínevyzařuje žádné záření.
U krátkých letů riziko během začátku těhotenství též nehrozí. Detektor kovů není zdrojem ionizujícího záření, čili nemůžeme posuzovat jeho působení na plod.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)