Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: rtg a ct v těhotenství 12.09.2013 15:39:00
Dobrý den. Vím, že toto řešíte neustále, ale každá nastávající maminka má samozřejmě strach. A já nejspíš dvojnásob, protože pracuji s tělesně a mentálně postiženými lidmi a vím jak je těžké se o takové lidi starat a není možné je mít v domácím prostředí a především nejsem připravená na riziko, že mé dítě bude stejně postižené. Snažili jsme se s partnerem o miminko přes 2 roky, chodili jsme rok do poradny pro neplodné, tudíž nikdo neočekával, že by mohlo někdy dojít ke spontánnímu oplodnění. A povedlo se, bohužel někdy kolem 3 týdne těhotenství, zřejmě v období, kdy se vajíčko uhnizďovalo, tedy zhruba 6 - 8 den od oplodnění, jsem podstoupila, pro silné bolesti RTG hrudní páteře (snímkovali ze dvou úhlů) a RTG kostrče (rovněž snímkovali 2x ze dvou úhlů). Těsně před vyšetřením mě něco osvítilo a udělala jsem si těhotenský test, ten vyšel negativní a tak jsem bez starostí na RTG šla. Následující den mi to také nedalo a opět jsem si udělala těhotenský test, jen tak pro klid duše a byl opět negativní. O 3 dny později mi bylo z krve zjištěno HCG 51 a nadále normálně stoupalo, nyní jsem v 5 tt., tedy cca. 3 týden od oplodnění. Gynekolog tvrdí, že vývoj odpovídá týdnům těhotenství, ale určitě mě doporučí na genetiku, kde mi toho zřejmě také moc neřeknou. To čekání je děsné, proto se chci zeptat na váš názor. Zda RTG mohl poškodit buňky a měla bych raději podstoupit potrat. Do hlavy embryu nikdo neuvidí, tak mi stejně nikdo neřekne, zda bude mentální. Děkuji za odpověď.
(Vložil(a): Jana Červená)
Chápeme, že i vy můžete mít obavy o své miminko, a proto se chcete dozvědět více informací. Důsledky ozáření v této časné fázi těhotenství, ve fázi tzv. preimplantace, blastogeneze, se řídí principem "vše nebo nic". Ozářená zygota nebo základ blastocyty buď zaniknou jako celek (při ozáření vysokými dávkami v Gy) nebo (to je případ většiny diagnostických rtg výkonů, kdy je rozsah dávek v jednotkách až desítkách mGy, resp. mSv) vývoj pokračuje bez dalších důsledků. Pravděpodobnost projevu genetických účinků ionizujícího záření matek, které se podrobily rentgenovým vyšetřením, je zanedbatelná a jejich vznik nebyl v lidské populaci dosud prokázán.

(Za SÚJB: sujb)