Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: rtg a ct v těhotenství 25.02.2010 22:17:50
Dobrý den.
mám na Vás takový dotaz.Manželka byla se synem na vyšetření po úrazu hlavy na rentgenu a v tu danou chvíli si neuvědomila že je v desátém týdnu těhotenství. Zajímalo by mně zda dávka kterou syn krátkodobě obdržel může mít negativní dopad na plod matky. Manželka nebyla nijak chráněna zástěrou a jenom syna při rentgenu hlavičky přidržovala. Od nejsilnějšího pole záření byla ve vzdálenosti délky rukou asi tak půl metru.
Děkuji Brdička.
(Vložil(a): Daniel Brdička)
Vaše manželka byla přítomna vyšetření syna při rtg hlavy, aby syna přidržovala. Při tomto vyšetření syna byla ozářena "pouze" z rozptýleného záření, a to dávkou velmi nízkou, můžeme říci, že zanedbatelnou. Tato dávka nemá negativní vliv na zárodek, resp. plod. Jako osoba, která pomáhá při vyšetření, měla však být prokazatelně informována o rizicích, která z vyšetření plynou a měl být též vznesen dotaz, zda by nemohla být těhotná. V každém případě jí mělo zdravotnické zařízení poskytnout ochranné stínící prostředky, v tomto případě ochrannou stínící zástěru.


(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)