Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: rtg a ct v těhotenství 23.09.2009 08:20:36
Dobrý den, v diskusi odpovídáte na dotazy týkající se rentgenového vyšetření do 3. týdne těhotenství. Já jsem byla na rentgenovém vyšetření hlavy (vedlejší nosní dutiny) 31. den cyklu, což je zhruba polovina 5. týdne těhotenství, o kterém jsem v té době bohužel ještě nevěděla. Vyšetření probíhalo bez ochrané zástěry (na rentgenu jsm nikdy nebyla a personál mi bohužel ani možnost použití ochranné pomůcky sám nenabídl). Jaké je zde riziko poškození plodu? Projevilo by se případné poškození ranným potratem nebo až vývojovými vadami po narození? Předem moc děkuji za odpověď.
(Vložil(a): Anonym)
Zhodnocení rizika pro plod závisí na 2 faktorech, na "stáří těhotenství" a na velikosti ekvivalentní dávky, kterou byla děloha, resp. plod v děloze ozářen.
Ve vašem případě zcela jistě byla velikost dávky z vyšetření VDN velmi nízká až zanedbatelná a riziko poškození plodu je (v případě takovéto malé dávky po celou dobu těhotenství) též, tedy velmi malé (1: 10 000). Nemusíte mít obavy, že by provedené vyšetření mělo za následek vývojovou vadu u vašeho miminka.


(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)