Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: RTG a CT v těhotenství 15.06.2015 22:04:07
Dobry den, precetla jsem si celou dikusi i Vas clanek z radiacni ochrany, bohuzel jsem nenalezla odpoved pro svuj pripad. Prosla jsem CT plic (patrne tedy hrudniku) bez ochranych pomucek a to bud tesne pred anebo v dobe ovulace. Den pred vysetrenim a nasledujici dny jsem mela pohlavni styk. Vzhledem k tomu, ze se lecim s nepdlodnosti a mame pred IVF, necekala jsem, ze otehotnim - coz se stalo. Docetla jsem se v relativne nize riziko pro ozareni zygoty. Jak je tomu ale pri ozareni jeste neoplodneneho vajicka? Je zde vyssi riziko z tohoto ozareni pro vajicko pred opolodnenin, nez pro zygotu? Lze rici, ze panev nebyla v primem svazku ozareni a "vychytala" pouze rozptylove zareni?
Lze rici, ze by toto ozareni mohlo zvysit vyskyt rakoviny u ditete?
Dekuji Vam moc, Horakova
(Vložil(a): Elena Horakova)
Dobrý den,

při CT vyšetření hrudníku nebyla pánev v přímém svazku záření. Můžeme říci, že oblast pánve, resp. děložní sliznice nebyla "rizikově" ozářena. Z tohoto důvodu pravděpodobnost výskytu rakoviny u vašeho dítěte v souvislosti z tímto vyšetřením je zanedbatelná, lze ji vyloučit.
Pro vaši informaci a především pro váš klid uvádím: citlivější k ozáření (myšleno ozáření vysokými dávkami, nikoliv z diagnostických rtg vyšetření) je zygota, méně pak oplodněné vajíčko a nejméně neoplodněné vajíčko.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)