Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

kontrolované pásmo 13.11.2015 08:58:04
Dobrý den, zajímalo by mne zda je operační sál ( traumatologie) v době skiaskopie ( pojízdný RTG přístroj C rameno)kontrolovaným pásmem ? V době kdy skiaskopie neprobíhá jde o sledované pásmo? Ve vyhlášce jsou stanoveny jen limity pro návrhy pásem. Dle jaké vyhlášky či zákona se postupuje při sestavování návrhů?
(Vložil(a): Pavla Olšovská)
Dobrý den,

návrh na vymezení kontrolovaného pásma předkládá žadatel (případně provozovatel) při žádosti o vydání provolení k používání zdrojů ionizujícího záření, který současně zdůvodňuje jeho rozsah. Kontrolované pásmo se vymezuje tam (§ 30 vyhlášky č. 307/2002 S., ve znění p.p.), kde je pravděpodobnost, že by velikost ozáření - efektivní dávka pracovníků, mohla být vyšší než 6mSv nebo ekvivalentní dávka vyšší než 3/10 ročního limitu pro oční čočku, kůži a končetiny. Odhad ozáření pracovníků v kontrolovaném pásmu (tj. odhad efektivní dávky, kterou by pracovníci mohli obdržet za kalendářní rok) vychází z konkrétních podmínek na pracovišti - předpokládané velikosti provozu, používaných zdrojů ionizujícího záření a počtu pracovníků, kteří budou s rtg pracovat, případně i z výsledků monitorování jednotlivých pracovních míst. Návrh předkladatele (žadatele) na vymezení kontrolovaného pásma schvaluje Státní úřad pro jadernou bezpečnost.
Sledované pásmo vymezuje provozovatel a jeho rozsah, včetně popisu zdrojů a činností, které tam budou prováděny a zdůvodnění rozsahu vymezení (s odhadem velikosti ozáření pracovníků) oznamuje na Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)