Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Časté rentgenování 09.03.2024 11:20:02
Dobrý den, má otázka je trošku jiná. Je rentgenové záření povoleno používat i v jiných případech, než z důvodu lékařsky nezbytných? (řekněme např. rentgenologický výzkum pohybu bránice při pěveckých činnostech). Jak je to legislativně upraveno? Děkuji za odpověď.
(Vložil(a): Anonym)
Doplnění a upřesnění předchozí odpovědi:

Dobrý den,
V případě, že při výzkumu má být používáno lékařské ozáření, podle zákona o specifických zdravotních službách se postupuje jako v případě ověřování nezavedených metod (tj. podle § 33 – 35 zákona č. 373/2011 Sb.). Podle § 35 tohoto zákona výzkum, při kterém jsou osoby zařazené do studie rentgenovány, nikoliv "z důvodů lékařských", ale kvůli výzkumu, může provádět pouze poskytovatel zdravotních služeb, kterému ministerstvo zdravotnictví udělilo povolení k takovému výzkumu. Ministerstvo při vydávání takového povolení bude mimo jiné také posuzovat zdůvodnění použití lékařského ozáření. Pokud usoudí, že zdůvodněné není, takový výzkum nepovolí, a tím pádem by bylo protiprávní takové ozáření provádět.
Pokud by se Ministerstvo v takovém případě obrátilo na náš úřad o radu, pravděpodobně bychom jim poradili, aby posoudili, zda riziko spojené s ozářením je vyváženo potenciálním přínosem pro jednotlivce a společnost, které lze z výzkumu očekávat, a to na základě následujících skutečností:
• Celková míra ozáření jednotlivých účastníků výzkumu,
• Jejich věk a počet,
• Důvod provádění takového výzkumu,
• Očekávané výstupy a jejich očekávaný vliv v praxi.


Dobrý den,

předpokládám, že ve vašem případě, při "výzkumu pohybu bránice při pěveckých činnostech" hodláte používat rentgenové záření, rentgenové snímky (dále jen rtg), tedy metodu používanou, zavedenou.
Provádět takový "výzkum", resp. ověřovat nové postupy lze pouze za podmínek stanovených v § 33 – 35 zákona č.373/2011 Sb., zákon o specifických zdravotních službách (dále jen zákon).
Podle § 35 tohoto zákona "výzkum", při kterém jsou osoby zařazené do studie rentgenovány, nikoliv "z důvodů lékařských", ale kvůli výzkumu, může provádět poskytovatel zdravotních služeb, kterému ministerstvo zdravotnictví (MZ) udělilo povolení k takovému "výzkumu".
MZ by k žádosti o povolení nevyžadovalo závazné stanovisko Státního úřadu pro jadernou bezpečnost podle § 35 písm. i) zákona, a to proto, že rtg je metodou zavedenou (viz vysvětlení výše).


(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)