Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Časté rentgenování 19.12.2021 09:46:21
Dobrý den, rád bych se zeptal na riziko z ozáření, za tento rok jsem měl 4x CT hlavy, 6 snímků krční páteře, 4 snímky břicha a v posledních 14 dnech 13 snímku (ruce, nohy, bederní páteř), 2 snímky zubů a 2 snímky břicha.
Abych to shrnul, jedná se o cca 4x CT hlavy a asi 27 "obyčejných" rentgenů. Předem děkuji za odpověď.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

určit riziko ozáření pro konkrétní osobu je složitý proces. Riziko úmrtí na zhoubné onemocnění se při ozáření efektivní dávkou 1 Sv uvádí 4 - 5 %. Váš odhad efektivní dávky je několik desítek mSv, riziko by tedy bylo ještě více než 10x menší. Navíc je nutné vzít v úvahu spontánní výskyt zhoubného onemocnění v "neozářené" populaci, který je cca 25 %.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)