Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Časté rentgenování 19.01.2021 09:06:57
Dobrý den, omlouvám se za včerejší poněkud zmatený dotaz psaný ve stresu, ráda bych ho upravila a ujasnila. Je mi 30 a za svůj život jsem určitě podstoupila RTG snímky zubů kvůli rovnátkům a při kontrole na stomatologii (dejme tomu 3x). Dále jsem v loňském roce postoupila 2 RTG kvůli bolestem v kyčlích (vždy po jednom snímku na kterém byli vidět kyčle a myslím, že i pánev) a následně 1x RTG břicha kvůli bolestem v podbřišku (2 snímky - jeden vleže, druhý ve stoje) a včera 1x RTG břicha kvůli bolestem pro změnu v nadbřišku (opět - jeden vleže, druhý ve stoje). Možná jsem v průběhu života podstoupila ještě nějaké jiné RTG, ale moc jich asi nebylo.
Mám nyní velký strach, že jsem byla za svůj život vystavena až přemíře RTG záření a dostanu z toho rakovinu. Mohla bych poprosit o naprosto obecný odhad mSv záření z těchto RTG a jaké z těchto RTG pro mně vzniklo riziko, že se kvůli tomu vyvine rakovina? Mám z toho velký strach, že už se mi nechce nikdy jít na žádné RTG vyšetření.
A dále by mně zajímalo, jestli když můj tatínek byl na CT hlavy, tak zda on má teoreticky větší "dávku" záření než já za tyto absolvované RTG? Děkuji předem za odpověď.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

Ad 1)
problémem zhoubných nádorů (rakoviny) způsobených ionizujícím zářením je, že je nelze klinicky odlišit od spontánního výskytu rakoviny v populaci. Projevy a průběh onemocnění jsou totiž stejné bez ohledu na to, jak rakovina vznikla. Riziko výskytu rakoviny při ozáření efektivní dávkou 1 Sv (což je dávka velmi vysoká) je 4 - 5 %. Hodnoty efektivní dávky z vašich diagnostických vyšetření se pohybují desítkách, maximálně 100 miliSv (mSv). To znamená, že riziko z takových lékařských ozáření se velmi konzervativně odhaduje jako tisíckrát až stokrát nižší než pro 1 Sv. Takto nízké riziko nelze od spontánního výskytu rakoviny v populaci, které se pohybuje kolem 25 %, odlišit. Navíc hodnocení rizik ionizujícího záření v populaci ve vztahu k rakovině ovlivňují faktory životního stylu (kouření, ...). Tyto faktory ovlivňují celkovou statistiku, a to často takovým způsobem, že vliv ionizujícího záření zcela skryjí.

Ad 2)
Ano, zjednodušeně lze říci, že dávka z CT vyšetření je vyšší než dávka z klasického RTG.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)