Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: caste rentgenovani 14.04.2014 23:49:45
Dobrý den,
prodělal jsem operaci pomocí sklerotizace, kdy jsem byl přibližně 1 hodinu pod rentgenem. V lékařské zprávě byly uvedeny 2 hodnoty - 2367 ?Gy/m2 a 138 mGy. Jak uvádíte v části radiační ochrana, v případě rengtenů platí 1 Gy = 1 Sv. Chci se zeptat, jestli je možné, že jsem obdržel dávku 138 mSv, když v části Používání rentgenů - lékařské ozáření jsou největší hodnoty okolo 10 mSv. Navíc jsem našel, že dávka 100 mSv/hod byla u JE Fukušima. Za Vaši odpověď předem děkuji.
http://www.lidovky.cz/staci-dve-jednotky-ozareni-a-riziko-smrti-stoupne-na-50-procent-pb8-/veda.aspx?c=A110317_192205_ln_veda_OGO
(Vložil(a): Anonym)
Hodnoty, které uvádíte, není možné interpretovat tak, jak píšete. První z nich (2367 ?Gy.m2) je plošná kerma, druhá hodnota (138 mGy) je celková dávka na kůži, což je hodnota, která udává maximální možnou dávku na kůži, pokud by se při vyšetření neměnily projekce a zářilo by se pořád na jedno místo. Když rozpočítáte tuto dávku na celý povrch Vašeho těla, dostanete hodnotu efektivní dávky přibližně odpovídající 1 mSv. Oněch 10 mSv je efektivní dávka, která předpokládá ozáření celého těla, stejně jako hodnota, kterou uvádíte s odkazem na Fukušimu.
(Za SÚJB: sujb)