Zvyšuje časté rentgenování zubů riziko vzniku rakoviny?

Příčina vzniku rakoviny štítné žlázy není jasně definovaná. Jedná se o proces multifaktoriální, ostatně stejně je tomu i u jiných druhů rakovin. Je pravda, že jedním ze známých rizikových faktorů při vzniku rakoviny – a to i při vzniku rakoviny štítné žlázy – je ionizující záření. Je ale také znám vztah mezi obdrženou dávkou a pravděpodobností vzniku rakoviny různých orgánů. Ovšem stanovení příčinné souvislosti mezi určitým druhem nádoru vyskytujícím se v populaci a některým z možných rizikových faktorů není snadné. Už vůbec není možné vybrat pouze jeden faktor a bez zkoumání dalších souvislostí mu přisoudit zásadně převažující vliv. Jedním takovým příkladem může být v souvislosti s rakovinou štítné žlázy také světelné znečištění. Nicméně veškeré závěry jsou zatím nepotvrzené příčinné souvislosti, pro potvrzení je zapotřebí detailnějších studií. Přisuzovat tedy vyšší počet nádorů rostoucímu počtu prováděných rentgenových snímků nebo dokonce zubních rentgenových snímků je nesprávné. Vzhledem k tomu, že běžný výskyt rakoviny v populaci se pohybuje v desítkách procent, je zjevné, že vliv dalších faktorů, i těch dosud neznámých, musí být řádově vyšší, než vliv ionizujícího záření. Růst počtu diagnostikovaných případů rakoviny štítné žlázy může být připisován i lepší a intenzívnější diagnostice v této oblasti. Ve hře jsou však i další faktory – obezita, pesticidy, genetická predispozice. Navzdory tomu, že počet zachycených případů roste, mortalita je na stejné – a to velmi nízké – úrovni.

V podstatě jediné případy, kdy byl jednoznačně prokázán zvýšený výskyt rakoviny štítné žlázy způsobené ionizujícím zářením, byly případy vnitřního ozáření způsobené vdechnutím nebo požitím velkého množství radioaktivního jódu. K tomu může neplánovaně dojít pouze v důsledku havarijní situace. Bylo např. potvrzeno, že obyvatelé v okolí havarované černobylské jaderné elektrárny byli vystaveni působení radioaktivního jódu  ve vysokých koncentracích a později byla u některých z nich zjištěna rakovina štítné žlázy. Byla u nich tedy prokázána příčinná souvislost mezi vdechování nebo požitím radioaktivního izotopu jódu I 131 a vznikem rakoviny štítné žlázy. Vzhledem k tomu, že radioaktivní jód se ukládá přímo ve štítné žláze, dochází k poměrně vysokému ozáření, které může způsobit změny tkáně štítné žlázy (zánětu, změně funkce) a po určitém časovém odstupu může vést až k nádorovému onemocnění.

Tato situace je ovšem zcela nesrovnatelná s ozářením při použití zubního rentgenu, kdy se jedná o zevní ozáření, a obdržené dávky jsou zanedbatelné.