Zpráva o činnosti odboru za rok 2003

V roce 2003 provedl odbor pro kontrolu nešíření jaderných zbraní SÚJB celkem 135 kontrol zaměřených na dodržování požadavků pro nakládání s jadernými položkami. Z tohoto počtu bylo, se zaměřením na kontrolu nakládání s jadernými materiály, provedeno 46 kontrol společně s inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a 82 kontrol samostatně inspektory SÚJB. Na základě plánu inspekční aktivity SÚJB bylo 23 z těchto samostatných kontrol provedeno v návaznosti na ověření výchozí deklarace podle Dodatkového protokolu a připravenosti dotčených lokalit k provádění inspekcí MAAE podle tohoto protokolu. Dalších 7 kontrol provedených inspektory SÚJB bylo zaměřeno na kontrolu dovozu respektive vývozu vybraných položek a položek dvojího použití v jaderné oblasti. S výjimkou dvou bylo u všech kontrol dosaženo stanovených cílů. V návaznosti na tyto dvě inspekce byly v ČEZ, a.s. ETE provedeny čtyři neplánované kontroly zaměřené na řešení problémů s dosažením požadované čistoty vody v bazénu skladování HVB 1 a problémů s instalací optoelektronického vlákna pro zapečetění víka šachty transportního koridoru HVB-2. Vzhledem k tomu, že po odstranění příčin obou problémů byly stanovené úkoly splněny při následných kontrolách, neměly tyto skutečnosti vliv na dosažení cílů při uplatňování záruk MAAE v ČEZ, a.s. ETE. Deset z plánovaných kontrol provedených v ČEZ, a.s., EDU bylo provedeno v souvislosti s kontrolou tlakových čidel na obalových souborech CASTOR 440/84 v MSVP a jedna kontrola byla vyvolána potřebou verifikace čtvrtého reaktorového bloku v návaznosti na pořádání výcvikového kurzu nových zárukových inspektorů MAAE, na jehož přípravě a úspěšném průběhu se SÚJB a ČEZ, a.s. EDU již tradičně podílejí.

Zcela novým prvkem v kontrolní činnosti bylo pět společných inspekcí MAAE a SÚJB provedených v návaznosti na ověření výchozí deklarace Dodatkového protokolu využívající 2 hodinovou respektive 24 hodinovou lhůtu předběžného oznámení o přístupu na dané zařízení. První se týkala ověření popisu lokality ČEZ, a.s., ETE a druhá byla zaměřena na ověření předaných údajů o těžbě uranové rudy v DIAMO s.p., o.z. GEAM Dolní Rožínka. Dále byly tyto inspekce provedeny v ÚJV Řež, Isotrend s.r.o. Praha a v Českém metrologickém institutu Praha. Všechny tyto inspekce shledaly shodu předaných údajů se skutečným stavem.

Průběh a výsledky inspekční činnosti SÚJB i MAAE v dané oblasti jsou podrobně zdokumentovány v protokolech o kontrole, se kterými byli držitelé povolení seznámeni. Z jejich strany nebyly proti těmto protokolům podány žádné námitky. Rovněž stanoviska MAAE ke společně provedeným kontrolám potvrdila správnost údajů Státního systému evidence a kontroly jaderných materiálů.

Na základě předmětných protokolů z kontrolní činnosti v oblasti nakládání s jadernými položkami lze konstatovat, že ve sledovaném období nedošlo k diverzi jaderných materiálů, vybraných položek a položek dvojího použití v jaderné oblasti, ani k porušení mezinárodních závazků České republiky vyplývajících ze Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, resp. mezinárodních závazků vyplývajících z kontrolních režimů posilujících tuto smlouvu (Skupina jaderných dodavatelů, Zanggerův výbor).

V roce 2003 došlo k jedné mimořádné události, kdy byl Policií ČR dne 14. 11. 2003 v hotelu Voroněž v Brně zachycen pašovaný jaderný materiál určený k dalšímu prodeji. Analýzou, provedenou v ÚJV Řež a.s., byl potvrzen záchyt přírodního uranu o celkové hmotnosti 2831,02 g. V souladu s mezinárodními závazky byla neprodleně podána zpráva do Databáze událostí o nezákonném obchodování s jadernými materiály a dalšími zdroji ionizujícího záření, vedené MAAE. Výsledky analýz byly rovněž poskytnuty orgánům činným v trestním řízení.

V uplynulém roce vydal SÚJB celkem 15 nových povolení k nakládání s jadernými materiály. Podle seznamu vedeného Státním systémem evidence jaderných materiálů bylo v České republice ke dni 31. 12. 2003 evidováno 185 držitelů povolení, kteří byli oprávněni k nakládání s jadernými materiály v 209 provozně-organizačních jednotkách. Tento počet zahrnuje i 9 držitelů vícenásobných povolení opravňujících k nakládání s jadernými materiály v 33 provozně-organizačních jednotkách.

Na konci roku 2003 bylo v rámci Státního systému evidence a kontroly jaderných materiálů evidováno 1241 SQ jaderných materiálů (jednotka zárukového významu představující mezinárodně stanovené množství nezbytné pro výrobu jednoho jaderného výbušného zařízení pro danou kategorii jaderného materiálu). Přibližně 93 % z tohoto celkového množství jaderných materiálů bylo evidováno v Jaderné elektrárně Dukovany, 6 % v Jaderné elektrárně Temelín, 0,6 % v ÚJV Řež a.s. a zbytek u ostatních držitelů povolení k nakládání s jadernými materiály.

Odbor pro kontrolu nešíření jaderných zbraní SÚJB vydal v roce 2003 celkem 122 povolení k dovozu/vývozu jaderných materiálů, vybraných položek nebo položek dvojího použití v jaderné oblasti. Z tohoto počtu bylo 12/10 povolení vydáno pro dovoz/vývoz jaderných materiálů, 8 povolení pro vývoz a zpětný dovoz jaderných materiálů, 6/6 povolení pro dovoz/vývoz vybraných položek, 71/8 povolení pro dovoz/vývoz a 1 povolení pro vývoz a zpětný dovoz položek dvojího použití v jaderné oblasti.

V návaznosti na obdrženou dokumentaci k výstavbě horké komory v ÚJV Řež a.s. ve skladu VAO „Realizační projekt sanačních prací k odstranění starých ekologických zátěží ÚJV Řež“, SÚJB posoudil, projednal s MAAE a připravil návrh na nezbytné změny v přístupu k uplatňování záruk na tomto jaderném zařízení, na základě kterých bude po obdržení konečných požadavků MAAE vydáno nové povolení SÚJB k nakládání s jadernými materiály v dané oblasti materiálové bilance. V této souvislosti SÚJB ve spolupráci s ÚJV Řež a.s. připravil i nezbytnou aktualizaci výchozí zprávy podle Dodatkového Protokolu pro dotčenou lokalitu.

Z hlediska komplexního naplňování požadavků Dodatkového protokolu postoupil SÚJB do MAAE 7 pravidelných deklarací podle ustanovení článků 2.a).vi, 2.a).viii a 2.a).ix. Na základě žádosti MAAE podle ustanovení článku 2.c. o doplnění a bližší objasnění informací poskytnutých Českou republikou v rámci výchozí zprávy zpracoval SÚJB a odeslal do MAAE požadované informace zaměřené na poskytnutí historického přehledu aktivit České republiky (a zejména dřívějšího Československa) v jaderné oblasti od jejích prvopočátků do současnosti. Česká republika tak poskytla MAAE např. přehled těžby uranové rudy na našem území, informace k vývoji a průběhu výstavby vybraných zařízení v ÚJV Řež a.s. nebo požadované údaje z období výstavby a provozu první československé jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích.

Zkušenosti získané při přípravě a zpracování výchozí zprávy podle Dodatkového Protokolu prezentovali pracovníci SÚJB i v rámci mezinárodních seminářů k dané problematice pořádaných MAAE v uplynulém roce v Talinu, Brašově a Londýně.

SÚJB v uplynulém roce pokračoval v organizaci odborných seminářů pro držitele povolení k nakládání s jadernými materiály s cílem jejich seznámení s příslušnou právní úpravou dané oblasti v zemích Evropské unie a s novými požadavky vyplývajícími ze vstupu České republiky do Evropské unie. V listopadu se na SÚJB a posléze na Jaderné elektrárně Dukovany uskutečnil seminář zástupců jaderných zařízení a některých dalších organizací České republiky za účasti představitelů Euratom Safeguards Office (ESO), jehož cílem bylo seznámit účastníky s praktickým způsobem uplatňování záruk Euratomu včetně naplňování požadavků Dodatkového protokolu a s nezbytnými kroky k zajištění přechodu od dvoustranné Dohody mezi MAAE a ČR o uplatňování záruk k trojstranné Dohodě mezi MAAE, Euratomem a členskými státy Evropské unie. V rámci semináře zástupci ESO demonstrovali program ACCESS, který byl vyvinut pro elektronické zpracování a zasílání zpráv Euratomu a na Jaderné elektrárně Dukovany instalovali jeho zkušební verzi a provedli proškolení účastníků semináře v této verzi. Tímto prvním oficiálním krokem ze strany ESO ve vztahu k provozovatelům jaderných zařízení v České republice byl vytvořen základní předpoklad k jejich přechodu na uplatňování zárukového systému Euratomu v praxi. Jeho úspěšná realizace však bude záviset na včasném dodání finální provozní verze programu ACCESS včetně nezbytného hardware, která je již nyní zpožděna o 15 měsíců oproti původnímu plánu přijatému vedením ESO.

S úmyslem uplatnit své zkušenosti a schopnosti v dané oblasti i v mezinárodním měřítku se Česká republika v uplynulém roce jako šestnáctý stát světa zapojila do systému Programů podpory záruk MAAE. V rámci Programu České republiky na podporu záruk MAAE se na Jaderné elektrárně Dukovany ve dnech 20. - 31. ledna 2003 již tradičně uskutečnil výcvikový kurz zárukových inspektorů MAAE. Tyto kurzy jsou pořádány ve spolupráci SÚJB, ČEZ, a.s. Jaderná elektrárna Dukovany a MAAE, s tím že Česká republika postupně přebírá i finanční náklady na jejich realizaci. Ve vztahu k příštím kurzům hodlá SÚJB požádat vládu o vyčlenění finančních prostředků pro úplné pokrytí výdajů souvisejících s výcvikem zárukových inspektorů MAAE na Jaderné elektrárně Dukovany. Následně byly zahájeny konzultace o možnosti zapojení expertů z ÚJV Řež a.s. do tohoto programu v oblasti rozpracování a uplatňování nových zárukových verifikačních metod. Na základě žádosti MAAE a ve snaze zúročit své vlastní zkušenosti zahájil SÚJB v závěru roku jednání s MAAE o zařazení do dotčeného Programu i posuzování zajištění jakosti v MAAE nově vyvíjeného software pro komplexní zpracování zárukových dat a informací.

Přehled inspekční činnosti v roce 2003.


Kód MBA

Počet inspekcí

MAAE

Počet inspekcí

SÚJB

Inspekční úsilí MAAE 1

(člověko dní)

CZ-B

4

5

7 (50)

CZ-C

1

1

2 (50)

CZ-D

1

2

2 (6)

CZ-E

0

2

0 (50)

CZ-F

1

2

2 (6)

CZ-G

4

4

7 (50)

CZ-J

6

7

8 (50)

CZ-K

6

6

11 (50)

CZ-L

11

11

17 (50)

CZ-T

7

8

15 (20)

CZ-V

1

2

1 (50)

CZ-W

1

3

0

CZ-X

0

1

0

CZ-Y

0

1

0

CZ-Z

3

73

0 (6)

C E L K E M

46

128

72 (438)

1) Inspekční úsilí povolené příslušným dodatkovým ujednáním k danému jadernému o zařízení v roce 2003