Rozhodování o zajištění nakládání s JP

Rozhodování o zajištění nakládání s jadernými položkami

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) rozhoduje v souladu s § 3 odst. 2 písm. u) zákona č. 18/1997 Sb., o mírovém využívání jaderné energie a ionizujícího záření (atomový zákon) a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, o zajištění nakládání s jadernými položkami s nimiž je nakládáno v rozporu s právními předpisy České republiky, nebo kde není odstraňován vzniklý stav.

V důsledku právních předpisů platných v České republice (především Atomový zákon) je evidence a kontrola jaderných materiálů založena na povinnosti, že každý, kdo chce nakládat s jadernými materiály, musí mít povolení příslušného státního orgánu (SÚJB), které je vydáváno v souladu s příslušným ustanovením atomového zákona (viz § 9 zákona č. 18/1997 Sb.). Tento zákon také upravuje i nezbytné podmínky pro vydání povolení k vývozu nebo dovozu jaderných materiálů.

Atomový zákon rovněž formuluje základní povinnosti držitelů povolení (viz § 17 zákona č. 18/1997 Sb.) k nakládání s jadernými materiály a povolení k vývozu/dovozu jaderných položek.

V souladu s mezinárodními závazky spolupracuje SÚJB s MAAE na tvorbě tzv. Databáze událostí o nezákonném obchodování s jadernými materiály a dalšími zdroji ionizujícího záření. Do této databáze se sbíhá celosvětová síť informací poskytovaných příslušnými orgány jednotlivých států o případných nálezech jaderných materiálů, které byly předmětem nezákonného obchodování či s nimi bylo nakládáno bez povolení příslušných úřadů. V České republice v roce 2010 došlo ke dvěma mimořádným událostem takovéhoto rozsahu, kdy bylo říjnu 2010 bylo Policií ČR v obci Bělá nad Svitavou nalezeno a zadrženo cca 34 kg chloridu uranylu. Tento jaderný materiál byl nelegálně držen bez potřebných platných povolení SÚJB. Následně byl Policií ČR převezen do společnosti vlastnící platné povolení SÚJB k nakládání s jadernými materiály, kde byl pracovníky OKNJZ pomocí gamaspektrometrického měření verifikován a zařazen do kategorie ochuzeného uranu. Dále byl v říjnu 2010 učiněn nález jaderných materiálů v lese u Varvažova. Předmětné jaderné materiály nalezl tamější hledač pokladů a následně je předal HZS Ústí nad Labem, kde byly pracovníky OKNJZ ověřeny pomocí gamaspektrometrického měření. Celkem se jednalo o 325 g přírodního uranu v různých formách chemických sloučenin solí uranu. Tyto jaderné materiály byly opět převezeny Policií ČR do společnosti vlastnící platné povolení SÚJB k nakládání s jadernými materiály.