Doporučení pro veřejnost – Ochrana při jaderném výbuchu

Ačkoli doufáme, že tyto informace nebude nikdy třeba využít, ICRP shrnula veřejně dostupné informace o ochraně při jaderném výbuchu a ve spolupráci s britským nakladatelstvím SAGE zpřístupnila dokument „ICRP Publikace 146: Radiologická ochrana lidí a životního prostředí v případě velké jaderné havárie“, který je veřejnosti volně přístupný (v anglickém originále). Mezitím připravuje pracovní skupina ICRP (Task Group 120) podrobnější sborník doporučení k zajištění ochrany při jaderném výbuchu určený pro širokou veřejnost a orgány veřejné správy, a to včetně pokynů k zajištění ochrany i při jiných radiačních mimořádných událostech a škodlivém působení radiace. Následující doporučení je překladem anglického originálu zveřejněného na stránkách ICRP.

  • K jadernému výbuchu může dojít bez varování.

  • Může způsobit hromadné ztráty na životech.

  • Existují kroky, které můžete podniknout, abyste ochránili sebe a svou rodinu před radiací po jaderném výbuchu.

  • Ukryjte se v nejbližší budově a zůstaňte uvnitř. Ukryjte se nejlépe ve středu budovy nebo ve sklepě, aby mezi vámi a radioaktivní kontaminací venku byla co největší vzdálenost co nejvíce materiálu.

PRVNÍCH 10 MINUT PO VÝBUCHU

Jaderný výbuch, ať už vyvolán střelou, pumou nebo v malou přenosnou náloží, může mít za následek hromadné ztráty na životech. Adekvátní příprava a vhodná reakce na varování při hrozbě jaderného útoku nebo již na samotný jaderný výbuch může ochránit zdraví a život Vás i Vaší rodiny. Nejlepším způsobem, jak ochránit sebe i svou rodinu před, během a po jaderném výbuchu, je dostat se nejlépe do středu budovy nebo do sklepa. Dne 6. srpna 1945 se pan Eizo Nomura nacházel ve sklepě budovy v Hirošimě, asi 170 metrů od epicentra výbuchu jaderné pumy Little Boy. Atomový výbuch přežil a zemřel až v roce 1982 ve věku 84 let. Většina lidí v okruhu několika set metrů od místa jaderného výbuchu nemá šanci přežít, a to zejména, když na výbuch nejsou připraveni a nejsou v moment výbuchu chráněni.

V budově se ukryjte dřív, než dojde k prvnímu radioaktivnímu spadu, nejlépe hned v prvních deseti minutách od výbuchu. Pokud se do několika minut po výbuchu můžete bezpečně dostat do nejbližší vícepodlažní budovy nebo do sklepa, okamžitě se tam vydejte. Nejbezpečnější jsou budovy se zdmi z cihel či betonu. Dobrý úkryt mohou poskytnout také podzemní garáže či metro.

Ukryjte se v nejbližší budově a zůstaňte uvnitř. Ukryjte se nejlépe ve středu budovy nebo ve sklepě, aby mezi vámi a radioaktivní kontaminací venku byla co největší vzdálenost a co nejvíce materiálu.

PRVNÍCH 24 HODIN OD VÝBUCHU

Pokud se domníváte, že jste mohli být vystaveni radioaktivnímu spadu, svlékněte co nejdříve svrchní vrstvy svého oděvu, obuv, a obnaženou pokožku a vlasy si důkladně umyjte nejlépe mýdlem a vodou. Pokud umytí není proveditelné, setřete obnažené části těla nasucho. Jakákoli potenciálně kontaminovaná domácí zvířata by měla být pokud možno umyta, vykartáčována či utřena nejlépe v samostatné místnosti vzdálené od místa ukrytí lidí. Informace o postupech dekontaminace v anglickém originále (překlad připravujeme).

Potraviny, nápoje a léky, které byly v době výbuchu umístěny v obchodech nebo v budově Vašeho ukrytí, je bezpečné konzumovat.

Sledujte všechny dostupné sdělovací prostředky, například přenos v rádiu či televizi, abyste získali aktuální informace a instrukce. Zůstaňte uvnitř, pokud nedostanete jiné pokyny.

Nebezpečí způsobené radioaktivním spadem se bude rychle snižovat. Prvních 12 až 24 hodin zůstaňte uvnitř na nejchráněnějším místě budovy (ve sklepě nebo ve středu stavby), pokud Vás úřady neinformují jinak nebo pokud Vám nehrozí bezprostřední nebezpečí ohrožení života, které vyžaduje úkryt opustit (např. požár, únik plynu, zřícení budovy nebo utrpění vážného zranění).

Samovolná evakuace se zásadně nedoporučuje, dokud nebudou identifikovány nebezpečné oblasti radioaktivní stopy spadu a stanoveny bezpečné evakuační trasy.

Pracovníci krizového řízení a krizové infrastruktury mohou být na nezbytně krátkou dobu uvolněni z úkrytu k provádění záchranných činností nezbytných k ochraně lidských životů a zmírnění následků stávající situace.

NÁSLEDUJÍCÍCH 48 HODIN

Po 24 hodinách se úroveň venkovní radiace výrazně sníží, ale stále může vyžadovat ochranná opatření ve Vaší oblasti.

  • Sledujte všechny dostupné sdělovací prostředky, ze kterých se dozvíte aktuální informace a instrukce. V případě pokynu buďte připraveni k evakuaci.
  • Pokud musíte opustit budovu, minimalizujte čas strávený venku a maximalizujte čas strávený na nejchráněnějších místech v úkrytu.

POKUD JSTE DOSTALI POKYN ZŮSTAT V ÚKRYTU NEBO POKUD VÁM NEBYLY POSKYTNUTY ŽÁDNÉ POKYNY

  • Zůstaňte uvnitř, pokud nedojde k ohrožení života, například k lékařské pohotovosti, nebo pokud Váš úkryt neohrožuje požár, zřícení nebo jiné nebezpečí.
  • Pokud musíte opustit budovu z důvodu ohrožení života nebo se přesunout do odolnějšího úkrytu, či za potravinami a vodou, zkraťte dobu strávenou venku a zakryjte si nos a ústa rouškou nebo látkou. Pokud je to možné, zakryjte si boty a oblečení další vrstvou (např. igelitem). Po návratu svlékněte co nejdříve svrchní vrstvy svého oděvu, obuvi, a obnaženou pokožku a vlasy si důkladně umyjte nejlépe mýdlem a vodou. Pokud umytí není proveditelné, setřete obnažené části těla nasucho.
  • Děti a těhotné ženy jsou na ionizující záření citlivější a měly by se co nejvíce zdržovat v nejchráněnějších prostorách úkrytu (uprostřed budovy nebo podzemních prostorách).
  • Pokračujte v úsporné konzumaci uskladněných potravin a pitné vody pro případ nutnosti delšího ukrytí. Před manipulací s potravinami si umyjte ruce. Obaly potravin a nápojů před manipulací a konzumací zvenčí otřete nebo opláchněte. Vyhněte se sklizni a konzumaci ovoce a zeleniny z nechráněných venkovních prostor z důvodu možné kontaminace.
  • V případě absence jiného zdroje pitné vody, a pokud nejste informováni jinak, je voda z vodovodu považována za bezpečnou k pití i mytí.
  • Pokud je to možné, zvažte zřízení místa k poskytování první pomoci v chráněném úkrytu. Informujte ostatní prostřednictvím ad hoc značení. Podpořte péči o zranitelné skupiny obyvatel, jako jsou děti, starší osoby a osoby se zdravotním postižením.
  • Odloučení členové rodiny by měli zůstat ve vlastním úkrytu. Vyjít ven pro své blízké může Vás i je vystavit radiaci, radioaktivní kontaminaci a dalším nebezpečným následkům výbuchu.
  • Rodiče odloučení od svých dětí by se neměli pokoušet dostat do škol nebo jiných zařízení péče o děti, pokud nejsou informováni jinak, z důvodu vystavení sebe i svých dětí radiaci, radioaktivní kontaminaci a dalším nebezpečným následkům výbuchu.
  • O naléhavou lékařskou pomoc žádejte pouze v případě, že se jedná o život ohrožující zdravotní potíže. Připravte se na to, že na reakci a na poskytnutí pomoci budete čekat déle než obvykle.
  • Nechoďte do nemocnice, pokud netrpíte život ohrožujícím zdravotním stavem.

V PŘÍPADĚ POKYNU K EVAKUACI

Postupujte dle instrukcí poskytnutých záchrannými složkami.

Pokud jste doma:

  • Vezměte si s sebou potřebné léky, náhradní oblečení a obuv pro všechny členy rodiny, mobilní telefony a všechny důležité lékařské nebo právní dokumenty.
  • Pokud se evakuujete s domácími mazlíčky, vezměte si s sebou jejich pelech, box či přepravku, vodítko, krmivo, léky pro domácí mazlíčky a jejich veterinární záznamy (pokud jsou snadno dostupné).
  • Pokud jste od nich odděleni a zároveň byl vydán pokyn, dodržujte přesné instrukce, jestli a jak vyzvednout děti ze školy, či starší příbuzné z pečovatelských zařízení.
  • Vezměte si s sebou zásoby pro případ nutnosti nouzového přežití, ideálně v podobě evakuačního nouzového zavazadla, tj. například svítilnu a náhradní baterie, přenosné rádio, léky, nouzové potraviny a vodu, hygienické potřeby (pleny, toaletní papír, vlhčené ubrousky), otvírák na konzervy, lžíci, nůž nebo nůžky, hotovost, kreditní karty, osobní a další důležitou právní dokumentaci.
  • Po evakuaci se na místo úkrytu či domů nevracejte, dokud úřady nesdělí, že je to bezpečné.

Pokud nejste doma:

  • Postupujte podle pokynů úřadů a nevracejte se domů, dokud úřady nesdělí, že je to bezpečné.

JAKÉ JE NEBEZPEČÍ JADERNÉHO VÝBUCHU

Buďte připraveni na varování před jaderným útokem a jednejte s rozvahou. Níže jsou uvedena některá nebezpečí, která vznikají při jaderném výbuchu:

  • Světelné záření – intenzivní záblesk jasného světla, který může způsobit dočasnou slepotu i ve vzdálenosti 10 nebo více kilometrů, je známkou jaderného výbuchu.
  • Tepelné záření – výbuch produkuje masivní uvolnění tepelné energie, které může nastat i několik kilometrů od místa detonace a v trvání několika sekund způsobit popáleniny kůže, poranění očí a vznícení hořlavých materiálů jako je vegetace či dřevěné konstrukce.
  • Tlaková vlna – vzduchem expandující vlna může zničit celé městské části a poškodit budovy vzdálené i několik kilometrů od místa výbuchu. I ve vzdálenosti několika kilometrů jsou létající úlomky rozbitých oken a trosek velmi nebezpečné.
  • Pronikavá radiace – pronikavá radiace vzniknuvší v prvních vteřinách výbuchu může způsobit zranění i smrt osobám, které se nacházejí mimo úkryt i ve vzdálenosti několika kilometrů od epicentra.
  • Zbytková radiace ze spadu – pokud dojde k výbuchu v blízkosti země, smísí se radioaktivní materiál vzniklý výbuchem se zeminou a sutí. Výbuch tento materiál vytáhne do výšky několika kilometrů do atmosféry, než spadne zpět k zemi. Může trvat 10 minut i déle, než spad dosáhne povrchu země a kontaminuje ji. Tento spad je nejnebezpečnější v okruhu desítek kilometrů od detonace a během prvních několika hodin od výbuchu.
  • Elektromagnetický impuls – způsobuje přepětí v elektrických sítích, telekomunikacích a různých typech elektronických zařízeních. Dodávky elektřiny, bezpečné vody z vodovodu a potravin mohou být silně ovlivněny po dobu i několika týdnů. Postiženy mohou být také mobilní sítě a její infrastruktura, internet, televize i rádio.

JAK SE PŘIPRAVIT NA JADERNÝ VÝBUCH

Určete si místo úkrytu doma, v práci, ve škole, nebo při trase dojíždění do práce. Zvažte sklepy svého domu a pracoviště, úkryty v okolních budovách, obchodech a podnicích, a to zejména pokud se nacházejí pod úrovní terénu. Vozidla a pojízdné formy bydlení neposkytují uspokojivou ochranu.

Připravte si a uložte do svých úkrytů následující předměty:

  • sadu pro přežití či evakuační nouzové zavazadlo, včetně svítilny s náhradními bateriemi, powerbanky a přenosného rádia
  • lékárničku s dostatečným vybavením a léky pro poskytování první pomoci při zranění a popáleninách, včetně osobní stálé medikace
  • zásobu balené pitné vody (2 l na den na osobu) a vody pro hygienu a dekontaminaci (2-4 l na den na osobu) na několik dní; důrazně se doporučuje zásoba na týden nebo dva; další voda je nutná pro domácí zvířata
  • potraviny s dlouhou trvanlivostí na několik dní, včetně krmiva pro domácí zvířata
  • náhradní oblečení a obuv

Osvojte si dovednosti první pomoci při poranění a popáleninách.

Domluvte se s rodinou a přáteli na svém postupu v případě jaderného výbuchu.

Přidejte malým dětem na oblečení jmenovky, abyste je v případě odloučení mohli najít.

REAKCE NA VAROVÁNÍ

Vyhledejte nejbližší úkryt. Dostatečný úkryt Vám poskytne sklep, podzemní parkoviště, metro nebo střed velké moderní cihlové či betonové budovy.

Pokud se nacházíte ve venkovních prostorách:

  • Přesuňte se do úkrytu nebo za nejbližší pevný objekt tak, abyste byli chráněni před přímými efekty jaderného výbuchu.
  • Pokud se nacházíte v autě, přesuňte se do nejbližšího úkrytu. Pokud není k dispozici žádná ochranná budova, sjeďte ze silnice a zvažte přesun pod nadjezd nebo za násep.
  • Nepokoušejte se uniknout autem. Pravděpodobně dojde k dopravní zácpě a Vaše auto neposkytuje žádnou ochranu před přímými účinky jaderného výbuchu.

Pokud se nacházíte uvnitř budovy:

  • Vyhýbejte se blízkosti dveří a oken, protože tlaková vlna může způsobit jejich ohrožení.

Chraňte se před výbuchem. Pokud se domníváte, že došlo k detonaci, okamžitě klesněte k zemi, schovejte se pod něco pevného a zakryjte si obličej a hlavu, abyste se vyhnuli zranění a odletujícím úlomkům.