Předsednictví ČR v Radě EU
Rada Evropské unie (Rada) je jednou z nejvýznamnějších institucí Evropské unie. Je platformou členských států, v jejímž rámci jsou přijímána právní a politická rozhodnutí. O výkonnou pravomoc se Rada dělí s Evropskou komisí a o zákonodárnou a rozpočtovou rovněž s Evropským parlamentem. Rada se schází v devíti různých formacích, kterým zpravidla předsedá zástupce členského státu, který vykonává funkci "předsednictví".
Předsednictví v Radě Evropské unie znamená pro předsedající členský stát zejména na jedné straně určitou výhodu, protože dává možnost více ovlivňovat dění v Evropské unii a prosazovat přitom vlastní priority, na druhé straně je velikou zkouškou organizačních schopností předsedajícího státu. Ten především zajišťuje:
-
organizaci a řízení všech zasedání Evropské rady (jednání premiérů a hlav členských států EU), všech formací Rady Evropské unie (jednání věcně příslušných ministrů členských států), výborů a pracovních skupin Rady,
-
zastupování Rady při jednáních s ostatními institucemi Evropské unie, např. Evropskou komisí nebo Evropským parlamentem,
-
zastupování Evropské unie u mezinárodních organizací (např. OSN, OECD, OBSE) a zastupování při jednáních se třetími státy.
Členské státy se ve výkonu předsednictví pravidelně po šesti měsících střídají, a to v pořadí stanoveném Rozhodnutím Rady (EU) 2016/1316.
Česká republika byla předsedajícím státem Rady EU v 1. polovině roku 2009, druhé předsednictví jí čeká v 2. polovině roku 2022.
Menu
- Aktuálně
- Elektronická úřední deska
- O SÚJB
- Legislativa
- Dokumenty a publikace
- Jaderná bezpečnost
- Radiační ochrana
- Monitorování radiační situace
- Stress testy jaderných elektráren
- Krizové řízení
- Mezinárodní spolupráce
- Evropská unie
- WENRA
- Nešíření jaderných zbraní
- Zákaz chemických zbraní
- Zákaz biologických zbraní
- Plány kontrolní činnosti
- Odkazy
- Pro média
- Protikorupční opatření
- Zpracování osobních údajů
- Styk s veřejností
- Kontakt