Poskytování informací v roce 2015

V souladu s ustanovením § 18 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, je do výroční zprávy o výsledcích činnosti SÚJB při výkonu státního dozoru nad jadernou bezpečností jaderných zařízení a radiační ochranou začleněna i výroční zpráva o poskytování informací, kterou je úřad povinen podle tohoto zákona zveřejňovat.

V souladu se zákonem předkládá SÚJB za rok 2015 následující informace:

  1. Počet podaných žádostí o informace: 25
  2. Počet vydaných rozhodnutí o odmítnutí žádosti: 1 (žádost o informace částečně odmítnuta) 
  3. Počet podaných odvolání proti rozhodnutí: 0
  4. Opis podstatných částí každého rozsudku soudu ve věci přezkoumání zákonnosti rozhodnutí povinného subjektu o odmítnutí žádosti o poskytnutí informace a přehled všech výdajů, které povinný subjekt vynaložil v souvislosti se soudními řízeními a o právech a povinnostech podle tohoto zákona, a to včetně nákladů na své vlastní zaměstnance a nákladů na právní zastoupení: 0 (v průběhu roku 2015 nebyl vydán žádný rozsudek ve sporu, který by se týkal zákona č. 106/1999 Sb.)
  5. Výčet poskytnutých výhradních licencí, včetně odůvodnění nezbytnosti poskytnout výhradní licence: 0
  6. Počet stížností podaných podle § 16a: 0
  7. Další informace vztahující se k uplatňování tohoto zákona: viz dále

Žádosti o informace směřovaly do různých oblastí, ve kterých působí SÚJB. Podstatnou část žádostí tvořily dotazy související s fungováním SÚJB jako orgánu státní správy (např. uplatňování odpovědnosti za škodu při výkonu veřejné moci, informační systémy úřadu, veřejné zakázky, ekonomické informace, odměňování). Další skupinu tvořily odpovědi na dotazy související zejména s problematikou jaderné bezpečnosti (události na jaderných elektrárnách, vydávání rozhodnutí souvisejících s jadernými elektrárnami, úložiště radioaktivních odpadů) a radiační ochrany (scannery, lineární urychlovače).

SÚJB ve spolupráci s Úradom jadrového dozoru v Bratislavě plní své informační povinnosti k veřejnosti rovněž prostřednictvím časopisu „Bezpečnost jaderné energie”, ve kterém publikuje všeobecné informace týkající se jaderné bezpečnosti.

V roce 2015 byly vydány tři návody, a to k řízení stárnutí zařízení jaderných elektráren, k zavedení systému jakosti při využívání významných zdrojů ionizujícího záření v radioterapii - návrh rozsahu pravidelných zkoušek při intersticiální brachyterapii prostaty a k zavedení systému jakosti při využívání významných zdrojů ionizujícího záření v radioterapii - CT simulátory a CT zařízení určená pro plánování v radioterapii.

Všechny informace o úřadu a o výstupech  činnosti úřadu jsou běžně dostupné v češtině na internetových stránkách SÚJB, většina základních informací i v angličtině na anglické verzi internetových stránek. Nejširší veřejnost má jejich prostřednictvím přístup jak k aktualitám o činnosti SÚJB, tak k základním informacím o postavení SÚJB ve státní správě, organizační struktuře úřadu, právním rámci, ve kterém SÚJB pracuje, a o protikorupčních opatřeních. Dále jsou zveřejněny zákonem požadované informace „Postup SÚJB při posuzování žádostí o odškodnění za nezákonné rozhodnutí nebo nesprávný úřední postup“. Uvedeny jsou rovněž nejdůležitější kontaktní adresy.

Internetová stránka rovněž nabízí řadu dokumentů a zpráv z oblastí, jimiž se SÚJB zabývá. SÚJB v rámci své cesty k co největší transparentnosti a otevřenosti při poskytování informací veřejnosti umožňuje veřejnosti sledovat odborné informace v působnosti SÚJB členěné po oblastech působnosti SÚJB jako např. jaderná bezpečnost (jaderná zařízení, hodnocení jaderné bezpečnosti, radioaktivní odpady), radiační ochrana (radon, přírodní zdroje ionizujícího záření), monitorování radiační situace, havarijní připravenost a nešíření zbraní hromadného ničení. V neposlední řadě SÚJB na internetových stránkách zveřejňuje také soukromoprávní smlouvy s hodnotou plnění vyšší než 50 000 Kč.

Pro lepší informovanost veřejnosti využívá SÚJB i svůj profil sociální síti Facebook. Využívána je také často platforma tzv. konference, a to převážně pro účely problematiky využívání zdrojů ionizujícího záření při lékařském ozáření.