Věděli jste, že...?

…dávky, obdržené lidmi v okolí elektrárny, byly během fukušimské havárie velmi nízké? Nejvyšší dávky byly u obyvatel způsobeny inhalací radioaktivního jódu a mimo něj se na ozáření podílely zejména radioaktivní vzácné plyny a ve složce vnějšího ozáření také radioizotopy cesia, tvořící tzv. depozit po radioaktivním spadu. Tabulka níže srovnává nejzávažnější jaderné havárie, a to jak do velikosti samotného úniku radioaktivních látek, tak i velikost absorbovaných dávek ve štítné žláze u dvou skupin obyvatelstva.

 

 

 

 

...Marie Skłodowská-Curie obdržela Nobelovu cenu za práci na materiálu z území nynější České republiky? Pracovala s uranovou rudou pocházející z českého Jáchymova a při své návštěvě tehdejšího Československa v roce 1919 se k tomu hrdě hlásila. Ostatně jediným dalším zdrojem pro pokusy izolovat další prvky z uraninitu bylo tehdy belgické Kongo. S manželem Pierrem získali Nobelovu cenu za izolaci radia v roce 1911. V roce 1903 ji získali poprvé, a to společně s Henri Becquerelem za výzkumy radioaktivity.

 

Marie Skłodowská-Curie, cca kolem roku 1920 (foto: Wikipedie)

 

...podle Henriho Becquerela je pojmenována jednotka rychlosti radioaktivní přeměny, která patří do odvozených jednotek soustavy SI? Jeden Bq představuje takovou aktivitu radioaktivní látky, při níž se jedno atomové jádro rozpadne za sekundu [1/s]. V praxi se často používají další odvozené jednotky – Bq/m3 pro plyny, Bq/l u kapalin či Bq/kg u pevných látek. Aktivita radonu 200 Bq/m3 tedy znamená, že v každém krychlovém metru vzduchu nastane každou vteřinu v průměru 200 jaderných přeměn.

Objevitel radioaktivity Antoine Henri Becquerel (foto: Wikipedie)

  

...v červnu 2015 tomu bylo 60 let, kdy naše země vstoupila do jaderné éry? V tehdejším socialistickém Československu vláda 10. června 1955 schválila usnesení, kterým byl zřízen tehdejší Vládní výbor pro mírové využívání jaderné energie. Na to byl založen Ústav jaderné fysiky a vybudoval se Ústav jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, kde naši a tehdy sovětští odborníci spustili první výzkumný jaderný reaktor na našem území 27. září 1957.

Jaderný dozor v České republice má svou historii a ctí ji (foto: SÚJB)