PEEF: Kritika energetické politiky Bruselu, avšak s nevalnou odezvou

Na Pražském evropském energetickém fóru 2014 (PEEF) se tuzemští energetici i jejich britský kolega postavili kriticky vůči krokům Evropské unie. Žádná bouřlivá diskuse se mezi oběma stranami ale nerozvinula. Vedle Bruselu se dostala do palby kritiky také praxe v energetice Německa a jeho obchod s Rakouskem, výtky padly i směrem k tuzemské energetické politice.

V prostoru pro diskusi po prvním panelu přednášejících se řada dotazů snesla právě na zástupce Evropské komise. Otázky se obecně týkaly toho, proč EK dopustila, aby regulace evropský trh s energiemi zdeformovaly, a zda komise uvažuje o reformě trhu s emisními povolenkami. Stefaan Vergote, který je v EK ředitelem odboru Strategy and Economic Assessment, v odpovědi použil všeobecně známé věci, které řekl už ve svém projevu, a čas pro diskusi vypršel. Po dalších blocích příspěvků už Vergote do diskusí nevstoupil.

„Trh s energiemi už je tak přeregulovaný, že není trhem,“ povzdechl si například Max Wandler z České spořitelny. „Regulací se slovo trh zdevalvovalo,“ dodal.

Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu pro energetiku Pavla Šolce jsou největším zdrojem deformací trhu obnovitelné zdroje energie (OZE). Vyjmenoval pak celou řadu faktorů, které trh pokřivují. „Většina deformací je neviditelná. Už jsme si na ně zvykli,“ dodal.

Chystané evropské snížení emisí skleníkových plynů o 40 procent přitom bude mít ve světovém měřítku za následek pokles pouze o tři procenta, připomněl Jan Rafaj, viceprezident pro životní prostředí, energetiku a evropské regulace ve Svazu průmyslu a dopravy.

„Život ukazuje, že špatné návrhy mají dlouhou životnost,“ posteskl si předseda senátního podvýboru pro energetiku Jiří Bis. Zmínil se přitom o rozdílném přístupu státu ke garancím výkupních cen u různých zdrojů energie.

Na závěr konference ještě zazněl nesouhlas s německou energetickou politikou, která bezohledně zatěžuje přenosové sítě sousedních států. Zejména elektřina z nových větrných farem na severu Německa teče do Rakouska přes území České republiky a zatěžuje přenosovou soustavu ČEPS. Člen jejího představenstva Zbyněk Boldiš také připomněl skutečnost, že postavit skupinu větrných elektráren trvá dva až tři roky, zatímco postavit novou přenosovou linku zabere až deset let. „V ekologicky smýšlejících státech i 15 či 20 let,“ podotkl.

Sedmý ročník evropského energetického fóra se uskutečnil 13. února 2014 v Černínském paláci Ministerstva zahraničních věcí ČR.