Monitory jaderných explozí odhalily populaci plejtváků obrovských v Indickém oceánu

Spouštění hydrofonu k hydroakustické stanici.

Unikátní objev nové populace plejtváků obrovských (Balaenoptera musculus brevicauda – menší poddruh plejtváka obrovského) v Indickém oceánu, která po desítky let unikala navzdory své velikosti lidské pozornosti, se podařil vědcům díky analýze dat pořízených podvodní hydroakustickou stanicí pro detekci jaderných explozí. Stanice je schopna detekovat nízkofrekvenční zvuky, jimiž se tyto velryby mezi sebou dorozumívají. Analyzováním akustických dat lze o plejtvácích získat velké množství cenných informací, které by při běžném vizuálním pozorování zůstaly skryty.

Použitá monitorovací stanice je součástí globální sítě zajišťující kontrolu dodržování Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek (Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty). Monitorovací síť je složena ze seismologických stanic pro monitorování jaderných explozí pod zemí, hydroakustických stanic podvodního monitorování, infrazvukových stanic pro monitorování atmosféry a radionuklidových stanic pro detekci radioaktivního prachu z případných jaderných výbuchů v atmosféře nebo uniklého z podzemních či pod vodou provedených jaderných explozí.

Česká republika je aktivně zapojena do mezinárodního mírového úsilí o dodržování všeobecného zákazu jaderných zkoušek a provozuje jednu ze stanic seismického monitorování – stanici VRAC v blízkosti Vranova u Brna.

Zdroj obrázku:

https://www.ctbto.org/typo3temp/pics/77b5ee6d29.jpg

 

Více informací o tématu:

https://www.nature.com/articles/s41598-021-88062-5?utm_medium=affiliate&utm_source=commission_junction&utm_campaign=3_nsn6445_deeplink_PID100052172&utm_content=deeplink

https://www.livescience.com/secret-blue-whale-population-discovered.html

https://www.sujb.cz/mezinarodni-spoluprace/mnohostranna-spoluprace/spoluprace-s-ctbto/

https://www.ctbto.org/verification-regime/monitoring-technologies-how-they-work/hydroacoustic-monitoring/