Hodnotící konference ve Vídni potvrdila vysokou úroveň jaderné bezpečnosti v ČR

Ve dnech 24. března - 4. dubna 2014 proběhla ve vídeňském sídle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) 6. hodnotící konference Úmluvy o jaderné bezpečnosti  (dále jen Úmluva). Úmluva byla přijata na půdě MAAE ve Vídni 17. 6. 1994, vstoupila v platnost 24. 10. 1996 (ČR ji podepsala 20. 9. 1994) a v současnosti má 76 smluvních stran.

Hodnotící konference uzavírá tříletý cyklus, který zahrnuje zpracování a následné předložení národních zpráv jednotlivých smluvních stran. Národní zprávy popisují plnění závazků a požadavků vyplývajících z Úmluvy včetně případných opatření přijatých na základě doporučení předchozích hodnotících cyklů. Národní zprávy jsou smluvními stranami předkládány MAAE nejpozději 7,5 měsíce před plánovaným zahájením hodnotící konference a jednotlivé státy je mohou zveřejňovat nejen na webových stránkách odpovědných národních orgánů (v našem případě SÚJB, který je zároveň koordinátorem celého procesu), ale příslušný odkaz je uveden také na webu MAAE. K národním zprávám mohou jednotlivé smluvní strany do čtyř měsíců před zahájením hodnotící konference pokládat doplňující otázky, které musí být smluvními stranami zodpovězeny nejméně měsíc před konferencí. Během hodnotící konference se dále identifikují i tzv. „good practices“ jednotlivých zemí, které mohou ostatním smluvním stranám posloužit jako příklad hodný následování. ČR na webových stránkách SÚJB vždy publikuje i odpovědi na obdržené dotazy (v tomto cyklu jich dostala celkem 135). Národní zprávy tradičně bere na vědomí vláda ČR.

Smluvní strany jsou z důvodu detailnějšího hodnocení během hodnotící konference rozřazeny do šesti pracovních skupin – v každé z nich jsou jak země provozující jaderné elektrárny (a to s různě rozvinutým jaderným programem), tak země „nejaderné“. Na této hodnotící konferenci byla ČR zařazena do skupiny, kterou dále tvořila Bangladéš, Dánsko, Indonésie, Kanada, Kazachstán, Libye, Maďarsko, Německo, Norsko, Senegal a Uruguay.

Během svého „národního dne“, ve středu 26. března, ČR představila národní zprávu včetně přehledu nejnovějšího vývoje a svých aktuálních záměrů. Hodnocení ČR bylo příznivé, k čemuž přispělo i to, že byly prezentovány výsledky IRRS mise MAAE, která prověřila SÚJB v listopadu 2013, a také informace o implementaci Národního akčního plánu k posilování bezpečnosti jaderných elektráren, který je reakcí na havárii na japonské jaderné elektrárně Fukušima Daiiči v březnu 2011.

Smluvní státy během hodnotící konference odhlasovaly svolání diplomatické konference k projednání případných změn Úmluvy, která bude podle čl. 32 odst. 4 Úmluvy svolána ve lhůtě jednoho roku. 

Stejně jako v předchozích ročnících ČR obhájila, že provoz jaderných elektráren Dukovany a Temelín, stejně jako výkon státního dozoru ze strany SÚJB, probíhá plně v souladu se všemi ustanoveními a požadavky Úmluvy.

V pořadí již sedmá (řádná) hodnotící konference Úmluvy se  bude konat ve dnech 27. března - 7. dubna 2017.