WENRA v Budapešti zasedala poprvé s nejadernými zeměmi

Ve dnech 26. – 27. března 2009 se v maďarské metropoli uskutečnilo již 19. zasedání Asociace západoevropských jaderných dozorů (Western European Nuclear Regulators' Association; WENRA; více informací naleznete v rubrice WENRA).

Letos poprvé se celého jednání v roli pozorovatelů zúčastnily i přizvané „nejaderné země“, které projevily zájem o zapojení do činnosti WENRA (Irsko, Norsko, Polsko a Rakousko). Toto „oživení“ WENRY bylo po úvodním zasedání uvítáno oběma stranami, neboť upevňuje jejich vzájemnou důvěru a zcela jistě přispěje k dalšímu zvyšování bezpečnosti jaderných reaktorů i nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem v účastnických zemích. Vzhledem k možnému oboustrannému přínosu byla projednávána i otázka případného dalšího rozšíření WENRY. Bylo dohodnuto, že české předsednictví WENRA prozkoumá možný zájem o účast Asociaci také ze strany arménského, ruského a ukrajinského dozoru. V případě jejich kladného vyjádření bude během příštího plenárního zasedání učiněno rozhodnutí o jejich postavení a způsobu spolupráce.

Standardními body zasedání byly informace o plnění úkolů obou pracovních skupin WENRY - skupiny pracující na přípravě společných bezpečnostních požadavků (referenčních úrovní) pro jaderné reaktory (Reactor Harmonization Working Group; RHWG) a skupiny zabývající se požadavky na bezpečnost při nakládání s radioaktivními odpady, vyhořelým jaderným palivem a vyřazování jaderných zařízení z provozu (Working Group on Waste and Decommissioning; WGWD).

Předseda RHWG, p. O. Gupta (náměstek generálního ředitele francouzského dozoru ASN), představil práci na pilotním projektu, jehož cílem je formulace obecných bezpečnostních požadavků pro „nové reaktory“ (tedy reaktory, které nejsou pokryty stávajícími bezpečnostními referenčními úrovněmi).

WGWD pod vedením S. Theise, zástupce švýcarského dozoru HSK, pokračuje v plnění svého původního plánu, tedy do roku 2010 harmonizovat v co nejširší míře přístupy v oblasti vyřazování jaderných zařízení z provozu a skladování radioaktivních odpadů a vyhořelého paliva. Skupina v souladu s novým mandátem pracuje na formulování nové studie zaměřené na identifikaci bezpečnostních požadavků pro úložiště radioaktivních odpadů.

Během diskuse byl opakovaně zdůrazněn unikátní charakter WENRY jako neformálního „klubu“ sloužícího zejména k otevřené výměně informací mezi čelními představiteli jaderných dozorných orgánů. Zachována by měla být také její naprostá nezávislost a zajištěno neduplikování s činností Expertní skupiny EK pro jadernou bezpečnost a nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem (European High Level Group on Nuclear Safety and Waste Management; ENSREG), která má spíše politický podtext.

WENRA krátce diskutovala i otázku připravované směrnice Rady EU ustavující rámec jaderné bezpečnosti, jejíž formulování v rámci svého šestiměsíčního předsednictví v Radě EU koordinuje ČR. Konsensu k jejímu znění zatím nebylo dosaženo, další jednání nad jejím textem dále probíhají v rámci tzv. Atomic Questions Group (AQG) v Bruselu.

Během zasedání bylo připomenuto také 10. výročí založení WENRA (4.2. 1999), u jehož příležitosti byl připraven speciální článek se vzpomínkou na její historii spolu s osobními komentáři jejích bývalých (A.-C. Lacoste, předseda francouzského dozoru; J. Melin, bývalá předsedkyně švédského dozoru) i současných předsedů (D. Drábová, předsedkyně SÚJB, s mandátem do podzimu 2009), který naleznete na oficiálních stránkách WENRA.

Členové WENRA se domluvili na společné přípravě před nadcházející Hodnotící konferencí ke Společné úmluvě o nakládání s vyhořelým jaderným palivem a radioaktivními odpady (tzv. Joint Convention), která proběhne ve dnech 11.-20. května ve Vídni. Svým koordinovaným přístupem by chtěli přispět k úspěšnému a co nejúčelnějšímu průběhu tohoto jednání.

Na svých příštích zasedáních se WENRA bude věnovat i problematice výzkumných reaktorů, a to jak z hlediska jejich bezpečnosti, tak využitelnosti a budoucnosti vůbec. Reaguje tak mj. na krizi vzniklou v roce 2008, kdy došlo k současné odstávce tří z celkem pěti stárnoucích malých výzkumných reaktorů produkujících radiofarmaka pro potřeby celého světa a následnému nedostatku metastabilního technecia 99m, které je jedním z nejdůležitějších radioizotopů v oblasti nukleární medicíny (slouží k diagnostickým účelům). Jednalo se o nešťastnou shodu okolností (dvě plánované a jedna neplánovaná odstávka), která vedla ke zpoždění vyšetření pacientů v řadě zemí.

V pořadí 20. a zároveň poslední zasedání WENRA pod vedením ČR se uskuteční ve dnech 10.-11. listopadu na zámku Štiřín v ČR.