Přehled projektů schválených pro rok 2002-2003

Zadávací dokumentace k vyhlášení projektů VaV na rok 2002

Název projektu:

"Využití fluidoelastického 3D kódu pro analýzu funkce ochranných obálek reaktorů VVER-440/V213 s barbotážním kondenzátorem a sprchovým systémem jako omezovači tlaku"

Kód projektu: 1/2002

Anotace:
Nedořešený problém kvalifikace barbotážního kondezátoru ochranných obálek JE s reaktory typu VVER 440/V213 je považován za podstatný nedostatek. SÚJB, s ohledem na proces povolování dalšího provozu JE s reaktory typu VVER 440/V213, vyhlášením tohoto projektu projevuje svůj zájem na urychleném řešení a dokončení procesu kvalifikace systému hermetické obálky se snížením tlaku. Je rovněž vhodné doplnit iniciativu jaderných elektráren, zajišťující provedení zbývajících nutných experimentů na stendu v Rusku, urychleným vývojem aplikace prostorového modelování tohoto systému JE specifickým užitím metody třírozměrných výpočtů vazkého proudění s implementovanými procesy přenosu tepla a hmoty.

Cíl řešení projektu:
Cílem řešení projektu je výzkum směřující k možnosti provedení nezávislého průkazu správnosti odpovídajících částí havarijních analýz a vývoj pokročilého nástroje k ověřování funkce bezpečnostně významných systémů s kombinovaným přenosem tepla a hmoty. Výstupy řešení projektu by měly podstatným způsobem přispět ke zvýšení úrovně prováděných bezpečnostních analýz a jejich nezávislé kontroly.

Období řešení projektu: 2002 – 2003

Návrh na výši uznaných nákladů za celou dobu řešení projektu: 1.100 tis. Kč,
z toho návrh na účelovou dotaci ze státního rozpočtu (poskytne SÚJB) činí 50% tj.550 tis. Kč.

Řešitel : Ústav jaderného výzkumu Řež a.s.

Název projektu:

"Kvalifikace ultrazvukových kontrol heterogenních svarových spojů"

Kód projektu: 2/2002

Anotace:
V současné době se provozní kontroly heterogenních svarových spojů bezpečnostně významných komponent JE s reaktory typu VVER provádějí s využitím teoretického zázemí a zkušeností inspekčních organizací a výrobců zařízení, požadavků norem a získaných empirických výsledků při kontrolách podobných svarových spojů na jiných zařízeních. Používané inspekční postupy jsou vypracovány bez prakticky ověřených zkoušek na vzorcích v laboratoři. S ohledem na nutnost harmonizace s pravidly a praxí v EU je nezbytné provést potřebné kvalifikace mechanizovaných ultrazvukových kontrol heterogenních svarových spojů podle metodik ENIQ (European Network for Inspection Qualification) a Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Cíl řešení projektu:
Cílem řešení projektu je výzkum a vývoj s následnou realizací kvalifikačních zkušebních těles pro mechanizované ultrazvukové zkoušky heterogenních svarových spojů potrubí SAOZ - havarijního chlazení aktivní zóny reaktoru - a kolektorů parních generátorů JE typu VVER 1000/V320 (Temelín) pro všechny kombinace použitých materiálů; laboratorně ověřit a kvalifikovat použití nových metod a technologií pro provádění nedestruktivních zkoušek heterogenních svarových spojů včetně aplikace metody TOFD (Time of Flight Defraction) a kombinace odrazové metody na detekci a stanovení rozměrů necelistvosti s metodou TOFD. Součástí řešení projektu by mělo být i vypracování kvalifikační dokumentace pro mechanizované ultrazvukové zkoušky zmíněných komponent JE Temelín a kolektorů parních generátorů JE typu VVER 440.

Realizační výstupy tohoto projektu (tzn. kvalifikační postupy, technické specifikace, technická zdůvodnění včetně návrhu a realizace zkušebních těles, provedení a vyhodnocení praktických zkoušek pro mechanizované UT provozní kontroly odrazovou metodou TOFD všech typů heterogenních svarových spojů potrubí SAOZ na JE typu VVER 1000 a kvalifikační dokumentace včetně návrhu a realizace zkušebních těles, provedení praktických zkoušek pro mechanizované UT provozní kontroly heterogenních svarových spojů kolektorů parních generátorů typu VVER 440) musí navazovat na výzkumné a vývojové programy, které byly v ČR v této oblasti již zrealizovány a měly by zajistit soulad s kvalifikací provozních prohlídek (zejména nedestruktivní metodou) tak, jak je obvyklé v průmyslově vyspělých zemích EU.

Období řešení projektu: 2002 – 2003

Návrh na výši uznaných nákladů za celou dobu řešení projektu: 6.000 tis. Kč,
z toho návrh na účelovou dotaci ze státního rozpočtu (SÚJB) činí 50% tj. 3.000 tis. Kč.

Řešitel : Ústav jaderného výzkumu Řež a.s.

Název projektu:

"Pravděpodobnostní hodnocení porušení tlakové nádoby reaktoru"

Kód projektu: 3/2002

Anotace:
V současné době se provádí hodnocení integrity nádob tlakovodních reaktorů typu VVER pouze deterministickým způsobem, zatímco u většiny ostatních tlakovodních reaktorů ve světě je používán pravděpodobnostní přístup. S ohledem na harmonizaci kódů a předpisů pro hodnocení zařízení JE s reaktory typu VVER s postupy používanými pro tlakovodní reaktory v EU je nezbytné provést modifikaci stávajících výpočetních kódů.

Cíl řešení projektu:
Cílem řešení projektu je vývoj výpočetního programu pro hodnocení pravděpodobnosti porušení tlakové nádoby reaktoru VVER 440 a VVER 1000, provedení typového výpočtu pravděpodobnosti porušení tlakové nádoby reaktoru JE Dukovany a JE Temelín při tlakově-teplotním šoku, porovnání pravděpodobnosti porušení typové tlakové nádoby reaktoru VVER 440 a VVER 1000 s požadavky pro tlakové nádoby ostatních tlakovodních reaktorů (PWR) používaných v zemích EU a vypracování standardního postupu hodnocení pravděpodobnosti porušení tlakových nádob reaktorů při tlakově-teplotním šoku jako postup pro normativně-technickou dokumentaci v rámci Asociace strojních inženýrů (ASI).

Výstupy řešení projektu by měly umožnit určení skutečné pravděpodobnosti porušení tlakových nádob reaktorů typu VVER a následné pravděpodobnostní hodnocení bezpečnosti (PSA) se zahrnutím vlivu stárnutí materiálů hlavních komponent JE, což významně ovlivní a odůvodní rozhodovací proces při povolování dalšího provozu JE v ČR.

Období řešení projektu: 2002 – 2005

Návrh na výši uznaných nákladů za celou dobu řešení projektu: 9.000 tis. Kč,
z toho návrh na účelovou dotaci ze státního rozpočtu (SÚJB) činí 50% tj. 4.500 tis. Kč.

Řešitel : Ústav jaderného výzkumu Řež a.s.

Název projektu:

"Verifikace expertních systémů pro hodnocení pravděpodobnosti iniciace korozního praskání kolektorů a teplosměnných trubek parních generátorů primárního okruhu JE s reaktorem typu VVER 1000 (Temelín)"

Kód projektu: 4/2002

Anotace:
Korozní praskání kolektorů parního generátoru primárního okruhu JE s reaktorem VVER 1000 je nejzávažnější a jen velice obtížně opravitelnou poruchou této komponenty elektrárny. K hodnocení pravděpodobnosti vzniku tohoto poškození a k účinné prevenci je třeba znát charakteristiky chemického prostředí ve štěrbinách mezi teplosměnnými trubkami a kolektory parního generátoru. Použití expertního systému pro vyhodnocování pravděpodobnosti iniciace korozního poškození kolektorů parních generátorů a jejich teplosměnných trubek a pro přijetí preventivních opatření minimalizujících tato poškození, je bez experimentálního ověření výsledků výpočtů pro konkrétní geometrie štěrbin velmi problematické.

Cíl řešení projektu:
Cílem řešení projektu je výzkum směřující k optimalizaci chemického režimu napájecí vody pro minimalizaci korozního poškozování parních generátorů a k umožnění predikce jejich životnosti na základě historie uskutečněných provozních režimů.

Jedním z předpokládaných výstupů projektu by měla být experimentálně stanovená pH (korozního) média ve štěrbinách parního generátoru v závislosti na chemii vody v okolním objemu a geometrii štěrbiny při různých hodnotách tepelného toku teplosměnnou trubkou, doplnění databáze závislostí mezi pH (korozního) média a iniciací poškození v materiálech 10GN2MFA a 08CH18N10T a modifikace expertního systému, který by umožnil stanovit pravděpodobnost vzniku korozního praskání v kritických uzlech parního generátoru na základě znalosti chemických režimů napájecí vody sekundárního okruhu a jejich optimalizaci. Výstupy projektu na jedné straně umožní minimalizovat poškození materiálu parních generátorů, které z hlediska jaderné bezpečnosti představují část hlavní tlakové bariéry mezi primárním a sekundárním okruhem JE a jejichž integrita je rozhodující pro provozuschopnost bloku; na straně druhé SÚJB umožní, na základě výsledků řešení projektu, nezávislé hodnocení s ohledem na skutečně určenou pravděpodobnost vzniku korozního praskání kolektorů a teplosměnných trubek parních generátorů se všemi důsledky na jejich integritu.

Období řešení projektu: 2002 – 2003

Návrh na výši uznaných nákladů za celou dobu řešení projektu: 8.000 tis. Kč,
z toho návrh na účelovou dotaci ze státního rozpočtu (SÚJB) činí 50% tj. 4.000 tis. Kč.

Projekt zrušen na základě doporučení odborného poradního orgánu SÚJB

Název projektu:

"Zdokonalený systém sběru poruchových dat na výzkumných reaktorech"

Kód projektu: 5/2002

Anotace:
Vývoj systému zdokonalení sběru dat o poruchách jednotlivých zařízení výzkumných reaktorů v ČR by měl umožnit určit frekvence výskytu poruch nově rozčleněného zařízení, jako základní kódované vstupní údaje pro plánování preventivní údržby. Řešení projektu by mělo dále umožnit zpřesnění klasifikace poruch a vypracování metodiky výpočtu vybraných statistických veličin pro pravděpodobnostní hodnocení spolehlivosti bezpečnostně významných komponent a jednotlivých bezpečnostních systémů.

Cíl řešení projektu:
Výstupy projektu by měly umožnit minimalizovat výskyt poruch bezpečnostně významných systémů výzkumných reaktorů tím, že bude predikována jejich frekvence; SÚJB bude moci nezávisle hodnotit držitelem povolení prováděnou plánovanou preventivní údržbu s ohledem na skutečně určenou pravděpodobnost vzniku poruch.

Období řešení projektu: 2002 – 2003

Návrh na výši uznaných nákladů za celou dobu řešení projektu: 1.000 tis. Kč,
z toho návrh na účelovou dotaci ze státního rozpočtu (SÚJB) činí 50% tj. 500 tis. Kč.

Řešitel : Ústav jaderného výzkumu Řež a.s.

Název projektu:

"Vývoj a zavedení pokročilých systémů pro modelování šíření radionuklidů v životním prostředí"

Kód projektu: 6/2002

Anotace:
Řešení projektu je zaměřeno na zhodnocení dosažitelnosti a použitelnosti aplikací a výběr optimálních vstupních meteorologických a hydrologických dat pro účely modelování šíření radionuklidů v životním prostředí na krátké, střední a dlouhé vzdálenosti s ohledem na soudobý světový trend a harmonizaci s metodami používanými v EU, jakož i podporu implementace vybraných komplexních modelů a potřebných meteorologických dat v KKC na SÚJB.

Cíl řešení projektu:
Cílem řešení projektu je rozvoj aplikací vyvíjených v ČR pro modelování šíření radionuklidů v životním prostředí na krátké, střední a dlouhé vzdálenosti v souladu se soudobým světovým trendem (zejména v EU) a jejich implementace v KKC na SÚJB

Období řešení projektu: 2002 – 2004

Výše uznaných nákladů za celou dobu řešení projektu: 5,5 mil. Kč
z toho účelová dotace SÚJB činí 50%, tj. 2,75 mil Kč

Řešitel: Český hydrometeorologický ústav jako příjemce a Ústav teorie informace automatizace AV ČR jako spolupříjemce

Název projektu:

"Zavedení užívání rizikově orientovaných metod a pravděpodobnostního hodnocení (PSA) bezpečnosti jaderných zařízení při výkonu činnosti dozorného orgánu (SÚJB)"

Kód projektu: 8/2002

Anotace:
Na základě poznatků a praxe dozorných orgánů vyspělých zemí a znalosti dokumentů Mezinárodní agentury pro atomovou energii, OECD/NEA, dozorného orgánu nad jadernou bezpečností NRC v USA atd.,je skutečností, že se stále více prosazuje používání pravděpodobnostního hodnocení (PSA) bezpečnosti jaderných zařízení a rizikově-orientovaných metod, jako moderních nástrojů při posuzovací činnosti těchto úřadů. Zmíněné metody umožňují získat další důležité informace o celkovém stavu jaderných elektráren a objektivnější hodnocení jejich bezpečnosti.

Cíl řešení projektu:
Cílem řešení projektu je vývoj směřovaný k vytvoření podmínek pro zavedení aplikací PSA a uplatnění rizikově-orientovaných metod v posuzovací činnosti SÚJB. Jde např. o přístup a využití informací o aktuálním riziku, které vychází z aktuálního provozního stavu JE, implementace výpočetních prostředků atd., za předpokladu trvalé “on line” konzultační podpory a využití báze znalostí aplikací PSA a rizikových metod. Požadovanou součástí řešení projektu je rovněž vývoj výcvikových programů pro pracovníky SÚJB v této problematice.

Období řešení projektu: 2002 – 2004

Návrh na výši uznaných nákladů za celou dobu řešení projektu: 10.000 tis. Kč,
z toho návrh na účelovou dotaci ze státního rozpočtu (SÚJB) činí 50% tj. 5.000 tis. Kč.

Řešitel : Ústav jaderného výzkumu Řež a.s.

Název projektu:

"Vývoj a analýza technologických zařízení pro odradonování vody u malých zdrojů vody"

Kód projektu: 1/2002/R

Anotace:
V ČR jsou zavedeny a jsou komerčně dostupné technologie pro odradonování velkých vodovodů. Zcela však chybí technologie pro malé zdroje vody např. pro individuální zásobování tj. se spotřebou vody asi 1m3/den.

Cíl řešení projektu:
Cílem řešení projektu je, vedle podpory k zahájení výzkumu a vývoje v této oblasti, analyzovat alternativní systémy odradonování vody z hlediska použitelnosti pro malé zdroje vody. Analýza by měla být provedena minimálně pro výčet dosud známých technologií uvedených ve specifikované literatuře (Risk Assessment of Radon in Drinking Water, National Academy Press, USA, Washington, 1999). Analýza by měla obsahovat i posouzení případné dlouhodobé kontaminace používané technologie a její likvidace, dále rozbor kontaminace vody dalšími škodlivinami v důsledku technologické úpravy vody.

Požadovaným výstupem řešení projektu je, vedle veřejně přístupné výzkumné práce, i výběr (na základě provedené analýzy) a experimentální ověření minimálně jedné vhodné a finančně dostupné technologie pro podmínky v ČR včetně ekonomické analýzy. Přitom finanční dostupností se v našich podmínkách rozumí pořizovací cena do 30 000 Kč.

Období řešení projektu: 2002 – 2003

Návrh na výši uznaných nákladů za celou dobu řešení projektu: 800 tis. Kč,
z toho návrh na účelovou dotaci ze státního rozpočtu (SÚJB) činí 50% tj. 400 tis. Kč.

Řešitel : Vodní zdroje Ekomonitor spol. s r.o.

Více podrobností je zveřejněno v obchodním věstníku ze dne 13. února 2002