Vědci vyzvali ekology, aby uznali jadernou energii jako čistý zdroj

Přes 70 vědců z 15 zemí světa vyzvalo na konci minulého roku v otevřeném dopise ochránce životního prostředí, aby zařadili energii z jaderných elektráren mezi ekologické zdroje. Nukleární energie podle nich má hrát roli v boji se změnami klimatu a při ochraně biodiverzity a ekologická hnutí jako Přátelé země či Greenpeace by se měla proti výstavbě nových jaderných elektráren přestat stavět.

Autory dopisu jsou profesor ekologie na Tasmánské univerzitě Barry Brook a profesor Corey Bradshaw z univerzity v Adelaide.

Širokospektrá strategie obnovitelné energetiky bude podle nich ekonomicky efektivnější a umožní uvolnit více půdy, aby mohla být zachována biodiverzita. Zároveň je samozřejmě jejím cílem omezovat jiné než uhlíkaté znečištění, například těžkými kovy či aerosoly.

„Vzhledem k historickému nepřátelství ekologické komunity vůči jaderné energii, připouštíme, že jde o sporný postoj,“ uvádějí autoři dokumentu. Připomínají, že mnoho předních klimatologů se v poslední době zasazuje o vývoj bezpečných technologií v jaderné energetice, aby lidstvo bylo schopno bojovat se změnami klimatu.

Autoři dopisu proto vyzývají environmentální komunitu, aby zvážila pro a proti rozmanitých zdrojů energie a přistoupila na objektivní a pragmatické kompromisy místo jednoduchého setrvávání na idealistických představách, co je ekologické.

Obnovitelné zdroje energie jako vítr či sluneční svit jsou podle autorů výzvy příliš riskantní coby jediná alternativa k fosilním palivům. Tyto ekologické technologie sice budou časem pravděpodobně zvyšovat svůj podíl v  produkci elektřiny, nesou s sebou ale reálné problémy ve světovém měřítku.

Využití větru, vody či slunce podle autorů výzvy s sebou mimo jiné nese omezené kapacity budoucího růstu, vysoké náklady, nároky na půdní fond i materiálovou náročnost.

“Jako vědci prohlašujeme, že na faktech stojící přístup k produkci energie je do budoucna nezbytným prvkem k zajištění biodiverzity, který by neměl být ignorován,“ uvádí se ve výzvě. Podepsali se pod ni mimo jiné přední akademici z univerzit v Austrálii, Británii, USA, Francii, Švýcarsku, Kanadě, ale i z Indie, Číny či Jihoafrické republiky.