Tepco: Poškození prvního bloku jaderné elektrárny Fukušima Dai-iči způsobila vlna cunami

Problémy prvního bloku japonské jaderné elektrárny Fukušima Dai-iči, které vedly k tavení aktivní zóny a poškození paliva, vznikly přímým vlivem vlny cunami, nikoli kvůli ztrátě chladiva z potrubí porušeného zemětřesením. Ve zprávě z 20. prosince 2013 to uvádí provozovatel elektrárny, společnost Tepco.

Ztrátu chladiva z potrubí porušeného zemětřesením považovala za možnou příčinu havárie nezávislá vyšetřovací komise japonského parlamentu. První blok elektrárny však podle zprávy společnosti Tepco devítistupňovému zemětřesení odolal. Rozfázované fotografie přicházející cunami jasně ukázaly, že havárii zapříčinilo odplavení havarijních dieselgenerátorů, jež způsobilo následný kolaps chladicích systémů.

Tepco dodává, že zpráva už méně vysvětluje, proč ihned po cunami a výpadku chlazení nestačila voda z požárních vozů v prvním, druhém a třetím bloku elektrárny na to, aby ochladila aktivní zóny postižených reaktorů a zabránila tak jejich tavení. Podle zprávy je možné, že si voda našla cestu do jiných systémů a k aktivní zóně se nedostala. Pokračující studie se proto zaměří na skutečné množství vody dopravené do elektrárny a její vliv na vývoj havárie.