Polská jaderná energetika dostala od své vlády zelenou

Polská vládnoucí koalice schválila plán postavit dvě jaderné elektrárny. Podle schváleného harmonogramu chce Polsko určit lokalitu do konce roku 2016 a první z elektráren by měla být v provozu od roku 2024, uvedla polská vláda na svých internetových stránkách. Náklady na investici se odhadují na 11,8 miliardy eur (325 miliard Kč).

Projekt bude řídit státní energetika PGE a finančně ho podpoří tři další státní společnosti, a to hutní gigant KGHM a energetiky Tauron a Enea Group. Každá z elektráren bude mít instalovaný výkon 3000 MW.

Lokalitu vybere Polsko po příštích všeobecných volbách, které se musí uskutečnit nejpozději v příštím roce. Mezi trojicí míst jsou Zarnowiec, Gaski a Choczewo, všechna tři na severu Polska blízko Baltského moře. Další zvažovanou lokalitou bylo Mielno, místní obyvatelé tyto plány ale v referendu výrazně přehlasovali. PGE proto vede rozsáhlou kampaň v ostatních lokalitách a snaží se přesvědčit místní o tom, že investice bude mít pro region kladné dopady.

Polsko se, stejně jako další státy EU, snaží opřít o takzvaný mix zdrojů energie, aby bylo schopné pokrýt spotřebu a aby zároveň plnilo požadavek Bruselu na snížení emisí uhlíku do ovzduší. Země podepsala slib, že do roku 2020 zvýší podíl obnovitelných zdrojů ve svém energetickém mixu na 20 procent.