NucNet: Zatímco Rusko bude nové reaktory stavět, Německo se drží plánu od jádra ustoupit

16.12.2013

Ruská vláda schválila plán vystavět v devíti jaderných elektrárnách 21 nových reaktorů na výrobu energie, a to do roku 2030 jako součást regionální energetické strategie Ruska.  A zatímco francouzská vláda jaderné reaktory vypínat nehodlá, nová německá vládní koalice na postupném odklonu od využití jaderné energie trvá. Obecně se ale očekává, že výroba energie v jaderných elektrárnách celosvětově poroste.

Své záměry zveřejnila ruská vláda na svých oficiálních internetových stránkách pro informace právního charakteru. Plány zahrnují výstavbu pěti nových jaderných elektráren o dvou reaktorech i rozšíření stávajících objektů s komerčním využitím jaderné energie. Podle informací Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) se v Rusku již deset jaderných reaktorů na šesti místech staví, uvedla v pravidelném měsíčním souhrnu agentura NucNet.

Nová německá vládní koalice kolem Angely Merkelové zůstala jako předchozí německá vláda u závazku od jádra odstoupit a energetiku navést jiným směrem, uvádí smlouva tří koaličních stran (CDU, CSU a SPD). Poslední reaktor by měl být v Německu vyřazen z provozu nejpozději v roce 2022.

Francouzská vláda proti tomu nehodlá žádné reaktory odstavovat poté, co v roce 2016 zastaví dvojici reaktorů v elektrárně ve Fessenheimu. Uvedl to francouzský ministr průmyslu Arnaud Montebourg, přestože prezident François Hollande při své volební kampani sliboval snížit podíl jádra ve francouzské energetice z dnešních 75 na 50 procent.

Agentura NucNet dodává, že Evropský parlament schválil finanční podporu 860 milionů eur, aby pomohl Bulharsku, Litvě a Slovensku vyřadit z provozu celkem osm reaktorů. Jde o lokality Kozloduj, Ignalina a Bohunice. Kozloduj bude mít k dispozici 260 milionů eur, Ignalina 400 milionů a Bohunice 200 milionů eur.

Podle výhledu International Energy Agency (IEA) se očekává, že výroba energie v jaderných elektrárnách celosvětově poroste, i když její podíl na celkové výrobě elektřiny zůstane stabilní na 12 procentech. IEA odhaduje světovou nukleární produkci na 4300 terawatthodin v roce 2035, zatímco v roce 2011 dosáhla 2584 TWh. Agentura dodává, že se o nárůst produkce postarají hlavně Čína, Jižní Korea, Indie a Rusko.