MAAE: Poptávka po uranu a produkce zůstávají silné a dále rostou

Poptávka po uranu bude v dohledné budoucnosti nadále růst i při poklesu tržních cen po fukušimské havárii z března 2011 a přes nižší poptávku po elektřině v důsledku světové hospodářské krize. Uvedla to na svých internetových stránkách Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Zprávu připravila ve spolupráci s agenturou NEA spadající pod OECD.

Souhrnná zpráva předpovídá, že světové kapacity pro výrobu elektřiny v jaderných elektrárnách vzrostou do roku 2035 ve výrazném rozpětí o sedm až 82 procent. Tento odhad jde ruku v ruce s poslední předpovědí MAAE s očekávaným nárůstem kapacit o osm až 88 procent pro rok 2030.

Podle agentur vzrostly dodávky uranu na trh, objem nalezených ložisek i produkce. Proti předchozí zprávě z roku 2012 je uranu v dostupných zdrojích o sedm procent více. Stávající základna zdrojů tak bude produkovat surovinu pro jaderné elektrárny ve světě téměř o deset let déle.

Světová produkce uranu mezi lety 2010 a 2012 pokračovala v růstu, i když se tempo zvyšování proti předchozím dvěma rokům zpomalilo. O růst zdrojů se postaral hlavně 23procentní nárůst v průzkumu nalezišť spolu s rozvojem dolů.

Uran produkují více než dvě desítky států. Největšími producenty jsou Kazachstán, Kanada a Austrálie, přičemž jejich produkce dohromady tvoří přibližně 63 procent produkce světové. O nárůst těžby se postaral hlavně Kazachstán. S menšími příspěvky přišly Austrálie, Brazílie, Čína, Malawi, Namíbie, Niger, Spojené státy a Ukrajina.

Na straně poptávky po uranu se předpovědi liší region od regionu. V mnoha vyspělých zemích se následkem fukušimské havárie změnil postoj vůči využití jádra, proto se pokračující růst kapacit jaderné energetiky očekává hlavně na východě Asie a na evropském kontinentu mimo EU.

Publikace Uran 2014: Zdroje, produkce a poptávka je 25. vydáním uznávaného souhrnu informací o uranu ve světě, který připravují společně OECD/NEA a MAAE

Uran 2014: Zdroje, produkce a poptávka je 25. vydáním uznávaného souhrnu informací o uranu ve světě, který připravují společně OECD/NEA a MAAE