MAAE: Energetika obnovitelných zdrojů nemůže při snaze čelit změnám klimatu nahradit jadernou

Obnovitelné zdroje energie by se musely rozrůst do „těžko uvěřitelných“ kapacit, aby v boji se změnami klimatu mohly konkurovat energii z atomového jádra, uvedl David Shropshire, vedoucí sekce plánování a ekonomických studií Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Vyjádřil se tak při prezentaci každoroční zprávy MAAE Změna klimatu a jaderná energie.
 
Svět podle něj potřebuje využívat to, co funguje teď, místo investic obrovských sum financí do nové infrastruktury obnovitelných zdrojů či do „extrémní“ energetické účinnosti. Jaderná energetika přitom představuje oporu pro průmysl tím, že dodává elektřinu spolehlivě, stabilně a za předvídatelné ceny.

Zpráva připomíná, že bez jaderných elektráren by lidstvo od roku 1970 muselo vypustit přes 65 gigatun emisí CO2 navíc. K tomu jsou jaderné elektrárny podle posledních vyhodnocení ekonomicky konkurenceschopné.

Co se týče budoucnosti, předkládá zpráva MAAE dva scénáře. Podle prvního se současná výrobní kapacita jaderné energetiky bude stabilně držet kolem 379 GW do roku 2050. Znamená to novou výstavbou nahradit značnou část nynějších elektráren, které se budou muset podle plánů vyřadit z provozu.

Druhý scénář počítá s masivním nárůstem kapacity až na 800 GW kolem roku 2040, což by znamenalo výstavbu deseti až 20 nových reaktorů za rok. Požadovalo by to však patřičné vládní strategie a pobídky na splacení vysokých kapitálových nákladů. Ve srovnání se současností je přitom v obou případech potřeba zrychlit nárůst výrobních kapacit, připomněl David Shropshire.

Jaderné elektrárny během svého provozu v podstatě nevypouštějí skleníkové plyny ani jiné nečistoty do ovzduší a za celý jejich palivový cyklus jsou jejich emise pouze velmi nízké. Jaderná energie proto může výrazně přispět ke snížení emisí skleníkových plynů v době, kdy jsou rostoucí dodávky energie nezbytné pro rostoucí populace a sociálně ekonomický rozvoj.

Neštěstí v japonské Fukušimě z března 2011 vyvolalo mezi veřejností hluboké obavy a vyvolalo zásadní otázky kolem budoucnosti jaderné energie v celosvětovém měřítku. Více než čtyři roky po nehodě je jasné, že tato energie pro mnoho zemí zůstane významnou volbou v takzvaném energetickém mixu.

Její příspěvek ke zmírnění změn klimatu je významným důvodem, proč má více zemí zájem začít využívat jádro v energetice během následujících dekád či rozšířit její stávající využití. MAAE je těmto zemím nápomocna a zajišťuje jim informace.

Všechny země mají právo využívat jadernou energii pro mírové účely a s tím i zodpovědnost činit tak bezpečně bez možnosti zneužití, uvádí MAAE. Organizace zároveň poskytuje informace širší veřejnosti, která se podílí na vzniku energetické, ekologické a ekonomické politiky.