Japonsko u jaderné energetiky zůstane

Japonská vláda tento měsíc rozhodla, že země po fukušimské havárii nepřestane v energetice využívat jaderné štěpení. Rychlý návrat Japonska k jádru je ale nemožný, předpokládá se, že země postupně uvede opět do provozu zhruba jen třetinu reaktorů. V postižené elektrárně Fukušima Dai-iči se provoz reaktorů obnovovat nebude.

Japonská vláda tak po fukušimském neštěstí dospěla k jinému závěru než německý kabinet, který se rozhodl jaderné reaktory postupně odstavit. Nynější konzervativní tokijská vláda v nové energetické strategii označila jádro za nejdůležitější zdroj energie v zemi. Zvrátila tak rozhodnutí předchozí vlády, která chtěla jaderný program opustit do roku 2040. Nynější energetická strategie ostrovní země tak podle kabinetu počítá s realistickou a vyváženou strukturou zdrojů.

Jaderné elektrárny ale budou muset splňovat přísnější bezpečnostní standardy. Provoz elektráren s klasifikací jako bezpečné bude schvalovat reformovaný národní jaderný dozor podle kritérií zcela nezávislých na politických rozhodnutích, zdůraznila vláda na tiskové konferenci. První dva reaktory by mohly získat svolení ještě na jaře.

Podle průzkumů veřejného mínění je většina Japonců proti jaderné energii a od tragédie ve Fukušimě se to s žádnými volbami nezměnilo. Nová energetická strategie vlády tedy odráží spíše přání hospodářské sféry, aby se ostrovní ekonomika mohla opírat o spolehlivé zdroje elektřiny.

Nová politika také umožňuje výstavbu nových reaktorů. Vláda ale teprve určí, kolik nukleárních zdrojů bude pro zemi nezbytných. Kvůli nesouhlasu veřejnosti se nové reaktory budou muset stavět v lokalitách, kde již jaderné elektrárny stojí.

Trh s energiemi se má v Japonsku do konce dekády liberalizovat, což by mohlo výstavbu nových reaktorů prodražit. Budoucnost odstavených bloků přitom vypadá nevalně. Japonský jaderný dozor obdržel od loňského léta žádosti o restart 17 ze 48 reaktorů; o budoucnost dalších 14 se vedou těžké politické diskuse. Japonská veřejnost je například proti jakémukoli pokusu obnovit druhou fukušimskou elektrárnu, Dai-ini. Zbývajících 17 reaktorů se znovu spouštět nebude, protože by se posílení jejich bezpečnosti nevyplatilo kvůli jejich věku.