Poskytování informací v roce 2013

V souladu s ustanovením § 18 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, je do výroční zprávy o výsledcích činnosti SÚJB při výkonu státního dozoru nad jadernou bezpečností jaderných zařízení a radiační ochranou začleněna i výroční zpráva o poskytování informací, kterou je úřad povinen podle tohoto zákona zveřejňovat.

V souladu se zákonem předkládá SÚJB za rok 2013 následující informace:

  1. Počet podaných žádostí o informace: 22
  2. Počet vydaných rozhodnutí o odmítnutí žádosti: 0
  3. Počet podaných odvolání proti rozhodnutí: 0
  4. Opis podstatných částí každého rozsudku soudu ve věci přezkoumání zákonnosti rozhodnutí povinného subjektu o odmítnutí žádosti o poskytnutí informace a přehled všech výdajů, které povinný subjekt vynaložil v souvislosti se soudními řízeními a o právech a povinnostech podle tohoto zákona, a to včetně nákladů na své vlastní zaměstnance a nákladů na právní zastoupení: 0 (v průběhu roku 2013 nebyl vydán žádný rozsudek ve sporu, který by se týkal zákona č. 106/1999 Sb.)
  5. Výčet poskytnutých výhradních licencí, včetně odůvodnění nezbytnosti poskytnutí výhradní licence: 0
  6. Počet stížností podaných podle § 16a: 0
  7. Další informace vztahující se k uplatňování tohoto zákona: viz dále

Žádosti o informace směřovaly do různých oblastí, ve kterých působí SÚJB. Menší část z nich se týkala odborné problematiky, a to otázky jaderné bezpečnosti (odpovědnost za jadernou škodu, stress testy, nehody na JE). Podstatnou část žádostí tvořily dotazy související s fungováním SÚJB jako orgánu státní správy (např. činnost rozkladové komise, kolektivní smlouva, rozpočet SÚJB, přehled uzavřených smluv, veřejné zakázky, poradenské služby ve prospěch SÚJB).

SÚJB plní své informační povinnosti k  veřejnosti rovněž formou vydávání dvouměsíčníku „Bezpečnost jaderné energie”, ve kterých publikuje všeobecné informace týkající se jaderné bezpečnosti. 

V roce 2013 byl vydán návod k zajištění jaderné bezpečnosti, radiační ochrany, fyzické ochrany a havarijní připravenosti výzkumných jaderných zařízení, dále bylo vydáno doporučení k stanovení radonového indexu pozemku přímým měřením a revize návodu k využívání provozních zkušeností na jaderných zařízeních.

Všechny informace jsou běžně dostupné v češtině, naprostá většina základních informací i v angličtině. Nejširší veřejnost má jejich prostřednictvím přístup jak k aktualitám o činnosti SÚJB, tak k základním informacím o postavení SÚJB ve státní správě, organizační struktuře úřadu, právním rámci, ve kterém SÚJB pracuje. Uvedeny jsou rovněž nejdůležitější kontaktní adresy. Internetová stránka rovněž nabízí řadu dokumentů a zpráv z oblastí, jimiž se úřad zabývá. SÚJB v rámci své cesty k co největší transparentnosti a otevřenosti při poskytování informací veřejnosti umožňuje veřejnosti sledovat odborné informace v působnosti SÚJB členěné po blocích (Černobyl, Fukušima, Zóna 2013, Radon, Informace o jádru, Vydaná povolení)

Pro lepší informovanost veřejnosti využívá SÚJB i svůj profil na Facebooku.