Poskytování informací v roce 2010

Poskytování informací podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím

V souladu s ustanovením § 18 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, je do výroční zprávy o výsledcích činnosti SÚJB při výkonu státního dozoru nad jadernou bezpečností jaderných zařízení a radiační ochranou začleněna i výroční zpráva o poskytování informací, kterou je úřad povinen podle tohoto zákona zveřejňovat.

V souladu se zákonem předkládá SÚJB za rok 2010 následující informace:

  1. Počet podaných žádostí o informace: 9
  2. Počet vydaných rozhodnutí o odmítnutí žádosti: 1
  3. Počet podaných odvolání proti rozhodnutí: 0
  4. Opis podstatných částí každého rozsudku soudu ve věci přezkoumání zákonnosti rozhodnutí povinného subjektu o odmítnutí žádosti o poskytnutí informace a přehled všech výdajů, které povinný subjekt vynaložil v souvislosti se soudními řízeními a o právech a povinnostech podle tohoto zákona, a to včetně nákladů na své vlastní zaměstnance a nákladů na právní zastoupení: v průběhu roku 2010 byl vydán jeden rozsudek ve sporu, který se týkal zákona č. 106/1999 Sb., právní zastoupení bylo uskutečněno vlastními zaměstnanci, žádné další výdaje úřad nevynaložil
  5. Výčet poskytnutých výhradních licencí, včetně odůvodnění nezbytnosti poskytnutí výhradní licence: 0
  6. Počet stížností podaných podle § 16a: 0
  7. Další informace vztahující se k uplatňování tohoto zákona:

Žádosti o informace směřovaly do různých oblastí působnosti SÚJB. Podstatná část se jich týkala problematiky radiační ochrany, v menší míře setrval zájem o jadernou elektrárnu Temelín. Počet podaných žádostí je v zásadě neměnný.

Kontakt s veřejností se navíc a především uskutečňuje prostřednictvím internetové stránky SÚJB sujb.gov.cz (rubrika styk s veřejností/konference). Tato stránka nabízí rychlou a neformální komunikaci s vedením a pracovníky úřadu formou otázek a odpovědí, které jsou publikovány na webu. Kladené otázky souvisí např. s využíváním ionizujícího záření, týkají se dopadů ionizujícího záření na lidské zdraví a dalších zdrojů ionizujícího záření. Na webu byla v loňském roce zřízena nová rubrika často se ptáte, která zobecňuje odpovědi na frekventované otázky (v loňském roce se jednalo o problematiku využívání rentgenů pro diagnostické účely v medicíně a aktuální stanovisko SÚJB k používání rentgenů - bezpečnostních skenerů pro kontrolu osob). Publikována jsou i důležitá rozhodnutí SÚJB, zejména k provozu jaderných elektráren Temelín a Dukovany V případě potřeby jsou obdobně jako v předchozích letech srozumitelně komentovány i události v provozu jaderných elektráren a v oblasti radiační ochrany. Veřejnost byla dále informována např. o přírodní radioaktivitě v solných jeskyních, problematice barveného skla. Zajímavou novinkou byla informace z cvičení havarijní připravenosti ZÓNA 2010 formou on-line reportáže.

SÚJB plní své informační povinnosti k veřejnosti rovněž formou vydávání dvouměsíčníku "Bezpečnost jaderné energie" a neperiodické řady "Bezpečnost jaderných zařízení", ve kterých publikuje všeobecné informace týkající se jaderné bezpečnosti a podrobné požadavky a návody na její zajištění.

Všechny informace jsou běžně dostupné v češtině, naprostá většina základních informací i v angličtině. Nejširší veřejnost má jejich prostřednictvím přístup jak k aktualitám o činnosti SÚJB, tak k základním informacím o postavení SÚJB ve státní správě, organizační struktuře úřadu, právním rámci, ve kterém SÚJB pracuje. Uvedeny jsou rovněž nejdůležitější kontaktní adresy. Internetová stránka rovněž nabízí řadu dokumentů a zpráv z oblastí, jimiž se úřad zabývá.