Poskytování informací v roce 2007

Poskytování informací podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím

Podle § 18 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím je SÚJB povinen zveřejňovat výroční zprávu za předcházející rok o své činnosti v oblasti poskytování informací podle tohoto zákona a ve struktuře stanovené tímto zákonem. Ve smyslu § 18 odst. 2 zákona začleňuje SÚJB tuto výroční zprávu do výroční Zprávy o výsledcích činnosti SÚJB při výkonu státního dozoru nad jadernou bezpečností jaderných zařízení a radiační ochranou.

Výroční zprávu o poskytování informací podle zákona č. 106/1999 Sb., je strukturována podle § 18 odst. 1 zákona č. 106/1999 Sb.

  1. Počet podaných žádostí o informace: 17 (písemných a podaných elektronicky)
  2. Počet vydaných rozhodnutí o odmítnutí žádosti: 2
  3. Počet podaných odvolání proti rozhodnutí: 0
  4. Opis podstatných částí každého rozsudku soudu ve věci přezkoumání zákonnosti rozhodnutí povinného subjektu o odmítnutí žádosti o poskytnutí informace a přehled všech výdajů, které povinný subjekt vynaložil v souvislosti se soudními řízeními a o právech a povinnostech podle tohoto zákona, a to včetně nákladů na své vlastní zaměstnance a nákladů na právní zastoupení: v průběhu roku 2007 byl vydán jeden rozsudek ve sporu, který se týkal zákona č. 106/1999 Sb., právní zastoupení bylo uskutečněno vlastními zaměstnanci, žádné další výdaje úřad nevynaložil
  5. Výčet poskytnutých výhradních licencí, včetně odůvodnění nezbytnosti poskytnutí výhradní licence: 0
  6. Počet stížností podaných podle § 16a: 0
  7. Další informace vztahující se k uplatňování tohoto zákona:

Kromě výše uvedených informací, které byly poskytovány písmeně nebo elektronicky, pokud si to žadatel vyžádal, byly informace vyžádány (a také poskytovány) všemi zákonem akceptovanými formami podání: ústně, osobně, telefonicky, elektronickou poštou či písemně.

Tématicky lze žádosti rozdělit takto:

  • problematika provozu jaderných elektráren s důrazem především na JE Temelín; ze strany veřejnosti se omezuje v zásadě na občanská sdružení,
  • problematika radiační ochrany a monitorování radiační situace na území ČR; počet žadatelů o informace je však zcela minimální především v důsledku přístupnosti základních dat na webové stránce SÚJB,
  • ostatní informace obecného charakteru (např. k radonovému programu) tvořily v celkovém počtu žádostí téměř zanedbatelné minimum.

Postupně se snižující počet žádostí je zejména důsledkem snahy SÚJB zveřejňovat informace zajímající širší veřejnost. Kontakt s veřejností se dnes odehrává především prostřednictvím internetové stránky SÚJB sujb.gov.cz. Všechny informace jsou běžně dostupné v češtině, naprostá většina základních informací i v angličtině. Nejširší veřejnost má jejich prostřednictvím přístup jak k aktualitám o činnosti SÚJB, tak k základním informacím o postavení SÚJB ve státní správě, organizační struktuře úřadu, právním rámci, ve kterém SÚJB pracuje. Uvedeny jsou rovněž nejdůležitější kontaktní adresy. Internetová stránka rovněž nabízí řadu dokumentů a zpráv z oblastí, jimiž se úřad zabývá. Jako příklad lze uvést Národní zprávu ČR zpracovanou pro potřeby Úmluvy o jaderné bezpečnosti nebo výroční zprávy předkládané vládě ČR, informace k mezinárodním jednáním v rámci bilaterálních i vícestranných vztahů. V případě potřeby jsou srozumitelně komentovány i události v provozu jaderných elektráren, v oblasti radiační ochrany a monitorování radiační situace na území ČR. Úřadu přitom jde vždy o to, aby prokázal a vysvětlil veřejnosti, že i přes mnohdy velmi nepřesné a nejasné mediální popisy událostí (převážně nesprávně hodnocené jako poruchy významné pro jadernou bezpečnost) fungovaly všechny bezpečnostní systémy elektráren spolehlivě, správně a včas i v souladu s předem stanovenými maximálně přípustnými hodnotami odchylek a časů zásahů. V těchto oblastech se komunikace s veřejností v roce 2007 výrazněji zaměřila především na vysvětlení otázek spojených s:

  • technickou problematikou konstrukce, funkce a užití paliva typu Westinghouse na obou blocích JE Temelín a na vysvětlení přípustnosti určitých objemových deformací paliva i jeho netěsností během provozu;
  • problematikou řídících orgánů a vysvětlení přípustnosti některých jejich nedosedání,
  • některými provozními událostmi na JE Temelín.

Rovněž v roce 2007 byla široce využívaná forma konference vedené na webové stránce SÚJB.

SÚJB plní své informační povinnosti k veřejnosti rovněž formou vydávání dvouměsíčníku "Bezpečnost jaderné energie" a neperiodické řady "Bezpečnost jaderných zařízení", ve kterých publikuje všeobecné informace týkající se jaderné bezpečnosti a podrobné požadavky a návody na její zajištění.