Poskytování informací v roce 2003

Poskytování informací podle zákona č.106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím v roce 2003

V rámci poskytování informací podle zákona č.106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím bylo v roce 2003 Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost podáno podle shora zmíněného zákona celkem 130 žádostí fyzických či právnických osob o poskytnutí informací.

Pro porušení shora uvedeného zákona ze strany SÚJB bylo v roce 2003 evidováno 5 žalob (z toho žádná žaloba nebyla podána v roce 2003). Jednalo se o žaloby proti neposkytnutí informace žalobcům - občanským sdružením Greenpeace, Calla, V havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín a Občanské iniciativě pro ochranu životního prostředí. V průběhu roku 2003 až do 27.1.2004 byly vydány soudní rozsudky za nedodržování tohoto zákona. Ve dvou případech bylo rozhodnutí SÚJB zhodnoceno soudem jako nicotné (*) a v dalších dvou případech bylo rozhodnutí SÚJB zrušeno a vráceno k novému projednání (+).

Informace byly vyžádány ( a také poskytovány) všemi zákonem akceptovanými formami podání: ústně osobně, telefonicky, elektronickou poštou či písemně. Tematicky lze žádosti rozdělit takto:

  1. problematika uvádění JE Temelín do provozu a jeho zkušebního provozu
  2. problematika ostatních jaderných zařízení
  3. problematika radiační ochrany a monitorování radiační situace na území ČR
  4. legislativní úpravy atomového zákona a vyhlášek
  5. ostatní .

Jako doplněk informací poskytovaných shora uvedenými formami slouží i internetová stránka SÚJB www.sujb.cz. V roce 2003 bylo zaregistrováno 548491 úspěšných požadavků z 21240 různých počítačů. Nejširší veřejnost má jejím prostřednictví přístup jak k aktualitám o činnosti SÚJB, tak k základním informacím o postavení SÚJB ve státní správě, organizační struktuře úřadu, právním rámci ve kterém SÚJB pracuje. Uvedeny jsou rovněž nejdůležitější kontaktní adresy. Internetová stránka rovněž nabízí řadu dokumentů a zpráv z oblasti kterou se úřad zabývá. Jako příklad lze uvést Národní zprávu ČR zpracovanou pro potřeby Úmluvy o jaderné bezpečnosti nebo výroční zprávy předkládané vládě ČR, informace k mezinárodním jednáním v rámci procesu Melk a přístupových jednání k Evropské unii. Naprostá většina informací je přístupná jak v české, tak anglické verzi.

V souladu s povinností stanovenou SÚJB Atomovým zákonem informovali zástupci SÚJB přednosty okresních úřadů o nakládání s radioaktivními odpady na jimi spravovaném území i o přepravách jaderného paliva do čs.jaderných zařízení.

SÚJB plní své informační povinnosti k veřejnosti rovněž formou vydávání dvouměsíčníku „Bezpečnost jaderné energie" a neperiodické řady „Bezpečnost jaderných zařízení", ve kterých publikuje všeobecné informace týkající se jaderné bezpečnosti a podrobné požadavky a návody na její zajištění. Detailní informace o obsahu i možnostech získání obou periodik může zájemce získat na adrese Ústav jaderných informací, ul.Elišky Přemyslovny, Praha 5 - Zbraslav.

SÚJB v průběhu roku operativně informoval servis ČTK a ostatní sdělovací prostředky o skutečnostech spadajících do jeho působnosti. K vydání výroční zprávy o činnosti zorganizoval tiskovou konferenci.

Kromě shora zmíněných žalob ve věci dodržování zákona č.106/1999 Sb. čelí SÚJB následujícím žalobám (stav ke dni 27.1.2004):

  • žaloba sdružení Jihočeské matky ve věci účastenství v řízení o stanovení zóny havarijního plánování Jadrné elektrárny Temelín,
  • žaloba sdružení Jihočeské matky ve věci zkušebního provozu 1. bloku Jaderné elektrárny Temelín,
  • žaloba občanského sdružení V havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín ve věci rozšíření havarijní zóny,
  • žaloba sdružení Jihočeské matky ve věci povolení k aktivnímu vyzkoušení 2. bloku Jaderné elektrárny Temelín,
  • žaloba sdružení Jihočeské matky ve věci zkušebního provozu 2. bloku Jaderné elektrárny Temelín.

V Praze, 27.1.2004

(*) Calla, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí
(+) Green peace, V havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín