Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Dotazy k radioaktivním odpadům 09.03.2016 12:25:16
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaké radionuklidy obsahuje radioaktivní odpad a jak se jejich složení liší u vyhořelého paliva a u institucionálních odpadů. Případně jestli jsou dostupné nějaké články, studie nebo knihy ve kterých bych se o tom mohla dočíst. Děkuji
(Vložil(a): Jana Petrová)
Dobrý den,

radioaktivní odpad může obsahovat jakýkoliv radionuklid. Aby byl považován odpad obsahující radionuklidy za radioaktivní, potom jejich aktivita v odpadu musí být vyšší než jsou tzv. uvolňovací úrovně, tj. hodnoty aktivit pro jednotlivé radionuklidy znamenající již minimální zdravotní riziko.
Vyhořelé palivo může být samo o sobě radioaktivním odpadem, pokud jej za radioaktivní odpad prohlásí původce. Obsah radionuklidů a jejich složení ve vyhořelém palivu je dán mírou jeho obohaceni a stupněm vyhoření. Vyhořelé jaderné palivo obsahuje zbytkový izotop U-235, dále U-238, Pu-239, izotopy Am a Cm a řadu štěpných produktů a dceřiných produktů jejich rozpadových řad. Jinou variantou je přepracování vyhořelého jaderného paliva s cílem oddělení cenných štěpitelných nuklidú (U-235 a Pu-239) od štěpných produktů, nejčastěji procesem extrakce (PUREX). Institucionální odpady obsahují radionuklidy, které jsou využívány v průmyslu, zdravotnictví, ve výzkumu a ve školství (např. FJFI).
Doporučená literatura:
Principy a praxe radiační ochrany, Praha 2000, kolektiv autorů,
Z. Dlouhý, Nakládání s radioaktivním odpadem a vyhořelým jaderným palivem, vydalo VUTIM Brno

(Za SÚJB: Sekce jaderné bezpečnosti)