Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Normy pro primární okruh JE a ochrana proti vysokému tlaku 17.12.2013 20:13:45
Dobrý den! Do jaké míry jsou předpisy v předchozím dotazu aktuální? Jaké je postavení dokumentu NTD ASI-I-Z-01/10 vůči těmto předpisům?
Odpověď prosím můžete zúžit na problematiku výkonu destruktivních zkoušek pro WPQR.
Stačí k této činnosti akreditace zkoušek dle ČSN EN nebo ČSN EN ISO? A to včetně zkoušek makrostruktury a mikrostruktury dle ČSN EN 1321, s tím, že výsledkem zkoušky je pouze identifikace případné vady a stanovení jejího rozměru, a rozhodnutí o přípustnosti či nepřípustnosti dle dalších předpisů je ponecháno na inspekčním orgánu?
Děkuji za odpověď.
Milan Halaš
(Vložil(a): Milan Halaš)
Dokument NTD ASI-I-Z-01/10 vychází ze všeobecných technických předpisů a především stanovuje konkrétní pravidla pro osvědčování technologie svařování na JE v ČR. Obecné požadavky na destruktivní zkoušky jsou uvedeny v NTD A.S.I. sekce V. Rozsah a způsob provedení destruktivních zkoušek v rámci procesu kvalifikace postupu svařování (WPQR) předepisuje akreditovaný inspekční orgán nebo autorizovaná osoba (v závislosti na zařazení výrobku podle vyhlášky SÚJB č. 132/2008 Sb. č. 309/2005 Sb.). Akreditované inspekční orgány a autorizované osoby se řídí ustanoveními ČSN EN ISO/IEC 17020, resp. postupy autorizovaných osob, a je na jejich rozhodnutí, zda subdodávku do akreditované laboratoře zadají jako celek včetně požadavku na vyhodnocení zkoušky (nejčastější varianta) nebo rozsah subdodávky omezí pouze na provedení zkoušky a konečné vyhodnocení provedou vlastními silami. V každém případě musí zadávající inspekční orgán disponovat pracovníky s odbornou kvalifikací, která umožní přezkoumání výsledků zadané subdodávky. Dle ČSN EN ISO/IEC 17020 musí inspekční orgán, v rámci přezkoumání zakázky, informovat o svém záměru zadání subdodávky konečného odběratele (vyžádat souhlas) a výsledky subdodávky zřetelně označit ve své inspekční zprávě.
(Za SÚJB: úsek jaderné bezpečnosti)