Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Časté rentgenování 11.01.2023 22:26:16
Dobrý den, dceři 11 let byla v listopadu 2022 zachycena skolióza. Lékaři ji v 11/22 dělali RTG páteře na dlouhý formát od beder až po krk. Dostala proto korzet a cvičíme u fyzioterapeuta. Čeká nás asi 5-7 let cvičení a nošení korzetu do doby ukončení jejího růstu. K dotazu - jak často může dítě/dospívající slečna na takový RTG páteře dlouhého formátu aniž by se dostala za rozumný limit ozáření. Jde mi o Váš pohled z vašeho hlediska proto, abychom se rozhodli, zda dělat krom RTG na kontrolách bez korzetu, také RTG v korzetu. Prosím, odpověd, že to posoudí lékař je v této situaci k ničemu, protože komunikujeme s více lékaři (speocialisty v oboru) a jejich pohled na stejnou věc je různý. Tedy jedna část RTG v korzetu navíc dělat nechce a druhá ano. Cítíme, že RTG navíc také v korzetu, které ověří, že korzet funguje jak má, je plusový benefit ale vnímáme riziko spojené s dva krát častějším ozařováním. Proto bych rád znala odpověď, kolik takových RTG ročně z Vašeho pohledu, považujete za akceptovatelné a naprosto minimální rizikem pro zdraví.
(Vložil(a): anonym)
Dobrý den,

limit ozáření není a logicky ani nemůže být legislativně stanoven. SÚJB tedy nemá žádné nástroje k tomu, aby určil, kolik snímků je pro danou diagnózu, pro individuálního pacienta z hlediska klinického optimální. Nemůžeme zodpovědně určit, kolik takových RTG snímků ročně lze považovat za akceptovatelné. Píšete, že část lékařů RTG v korzetu dělat nechce, druhá ano. Nepíšete ale z jakého důvodu - kvůli dvojnásobné dávce? Není třeba ověřovat funkčnost korzetu?. Z hlediska výše ozáření si nemyslíme, že RTG navíc je rizikem pro zdraví vaší dcery.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)