Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

záření z mobilních telefonů 11.02.2008 15:15:35
Dobry den. Dovolte, abych se na vas obratil jako na kvalifikovany organ, ackoliv tusim, ze muj dotaz nespada zcela do vaseho oboru. Presto bych uvital vasi odbornou odpoved.
Jedna se problem zareni, ktere vysilaji mobilni telefony. Je o tom mnoho psano, ovsem spise na urovni diskusi a domnenek.
Muj dotaz se tyka situace, kdy jsem omylem polozil ve spizi svuj mobilni telefon na mlecny vyrobek (telefon zapnuty v tzv.pohotovostnim rezimu, ale nebylo z nej volano). Po dane hodine jsem mlecny vyrobek snedl, ale pak me prepadla obava, zda vyse uvedenym zpusobem nemohl byt dany vyrobek znehodnocen, kontaminovan zarenim z mobilniho telefonu a zda po jeho pozreni jsem do sebe nedostal takto "ovlivněnou" hmotu a nezpusobil si nejake komplikace.
Me dotazy tedy zni: Do jake miry je skodlive byt jen pouhe noseni telefonu v tzv.pohotovostnim rezimu? O jaky typ zareni a o jak silne se jedna? Lze timto typem zareni ovlivnit vlastnosti potravin a temi pak svuj zdravotni stav?
Dekuji predem za Vasi brzkou odpoved, nazor.
S pozdravem

Jaroslav Touha

(Vložil(a): Jaroslav Touha)
Záření mobilního telefonu a jeho vliv na zdraví člověka je často a vášnivě diskutované téma. Lze nalézt celou řadu protichůdných názorů a podrobných úvah, z nichž některé zatvrzele trvají na fatální škodlivosti záření a spekulují dokonce o příčinách vzniku rakoviny nebo cévních chorob. Jiní jim náruživě oponují a jakoukoli škodlivost rezolutně zamítají. Spory se vedou také mezi odborníky z řad lékařů a vědců, ale k jasnému výsledku doposud nikdo nedospěl. Neexistuje vědecky obhajitelný důkaz škodlivosti záření mobilních telefonů. Dokázat neškodnost samozřejmě z logiky věci nelze.

Mobilní telefon v pohotovostním stavu žádné záření nevysílá. Je pouze přijímačem. Při komunikaci je mobilní telefon ovšem poměrně silný a výkonný vysílač elektromagnetického záření. Spekuluje se zejména o možném vlivu na lidský mozek. Jednoduchou metodou, jak ochránit proti záření mozek telefonujícího člověka, je zvětšit vzdálenost mezi telefonem a hlavou. Toho lze samozřejmě dosáhnout použitím náhlavní handsfree sady, díky které můžete nechat telefon v kapse a nemusíte jej tak přikládat přímo k hlavě. Elektromagnetické záření mobilního telefonu není tzv. ionizujícím zářením, které vyvolává v ozářených objektech ionizaci a také zcela jistě lze vyloučit kontaminaci ozářeného objektu.

Jinak, právě proto, že se nejedná o ionizující záření, je podle současné právní úpravy věcně příslušným úřadem k řešení problematiky Ministerstvo zdravotnictví, nikoliv Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Budete-li mít zájem o podrobnější nebo doplňující informace, obraťte se prosím na Ministerstvo zdravotnictví.


(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)