Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Uran ve vodě 25.07.2007 17:55:38
Dobrý den,
obracím se na vás s důvěrou ve věci, se kterou jsem se setkal vůbec poprvé. Při projednávání žádosti města Nepomuk o posílení vodních zdrojů vybudováním dvou nových vrtů jsem se jako zástupce města dozvěděl z úst zástupkyně Krajské hygienické stanice v Plzni, že v Plzeňském kraji se při rozborech vody zjišťuje zvýšený obsah uranu a upozornila na situaci, kdy v blízkém budoucnu má dojít ke zpřísnění normy, což bude dozajista mít za následek finančně náročný způsob odlučování uranu při úpraně vody, přičemž v současné době není pro to vyvinuta účinná technologie. Nevím, co si o tom myslet. Mohli byste mně prosím podat v této věci relevantní vysvětlení? Dosud jsem se setkal v naší oblasti, co se týká radioaktivních prvků, pouze se zvýšeným obsahem Rn ve vodě, který úspěšně snižujeme na městské úpravně vody pomocí odradonovacích kolon.
Předem děkuji za odpověď
a jsem s pozdravem
Ing. Pavel Jiran
místostarosta města Nepomuk
(Vložil(a): Pavel Jiran)
Obsah přírodních radionuklidů ve vodě, dodávané pro veřejné zásobování pitnou vodou, upravuje vyhláška Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (dále Úřad) č. 307/2002 Sb., ve znění vyhlášky č. 499/2005 Sb. Směrné a mezní hodnoty obsahu přírodních radionuklidů jsou uvedeny v příloze č. 10. Citovaná vyhláška je prováděcím předpisem zákona č. 18/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů (atomový zákon), do jehož působnosti ? spolu s mnoha jinými aspekty souvisejícími s ionizujícím zářením ? regulace obsahu přírodních radionuklidů patří. V případě uranu jsou předmětem zájmu Úřadu jeho vlastnosti radiologické, resp. radiotoxické ? proto je v tabulce č.5 v příloze č. 10 k citované vyhlášce výslovně uvedeno, že mezní hodnoty zde uvedené pro izotopy uranu nezohledňují jeho chemickou toxicitu. Náplní činnosti Úřadu je kontrola plnění ustanovení atomového zákona povinnými subjekty ? v této souvislosti dodavateli vody určené k veřejnému zásobování pitnou vodou, kteří kromě radonu, který zmiňujete, jsou povinni v rámci tzv. základního rozboru sledovat ještě celkovou objemovou aktivitu beta a celkovou objemovou aktivitu alfa v dodávané vodě. Právě zvýšení posledně jmenovaného ukazatele může indikovat zvýšený obsah uranu, v tomto případě je obsah uranu dodatečně stanovován a porovnáván s mezními hodnotami z tabulky č. 5. Tak jak je zde uvedeno, posouzení chemické toxicity uranu se provádí zvlášť a není v působnosti Úřadu, nýbrž v působnosti orgánů ochrany veřejného zdraví.
Chemická toxicita uranu je dle současných závěrů výzkumu Světové zdravotnické organizace (WHO) vyšší než jeho radiotoxicita. Ve vyhlášce Ministerstva zdravotnictví č. 252/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody, dosud nejsou požadavky na obsah uranu z hlediska jeho chemické toxicity uvedeny. Na základě doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) zpracoval Státní zdravotní ústav Praha materiál nazvaný Podklad pro hodnocení zdravotního rizika uranu v pitné vodě. Hlavní hygienik ČR dopisem č.j. HEM-324-12.5.2004-12734 ze dne 18.5.2004 předal tento materiál všem krajským hygienickým stanicím s tím, že do roku 2008 je doporučeným limitem obsahu uranu v pitné vodě 30 μg/l a od roku 2008 bude tento limit zpřísněn na 15 μg/l.
Snížení obsahu uranu v dodávané vodě není ? na rozdíl od snížení obsahu radonu ? technologicky jednoduché. Je možné ho dosáhnout více způsoby, např. mícháním vody z více zdrojů (jsou-li k dispozici), náhradou zdroje (je-li možnost jeho vybudování) nebo využitím technologie pro snížení obsahu uranu, přitom závisí i na kvalitě vody z hlediska dalších ukazatelů. Pro snížení obsahu uranu navrhuje Výzkumný ústav vodohospodářský jako nejvýhodnější procesy číření vod železitým koagulantem za stanovených podmínek. S jejich využitím v provozním měřítku je však dosud málo zkušeností.
Provozovatelé vodovodů, kterých se bude problematika obsahu uranu týkat, by měli především spolupracovat s příslušnou krajskou hygienickou stanicí. S žádostí o podrobné informace o technologiích k úpravě vody se můžete obrátit na Ing. Eduarda Hanslíka, CSc., z Výzkumného ústavu vodohospodářského T.G. Masaryka, Podbabská 30, 160 62 Praha 2, tel. 233 333 801, e-mail eduard_hanslik@vuv.cz.
V souladu s výše uvedeným je třeba Váš dotaz a jemu obdobné směrovat na příslušné orgány ochrany veřejného zdraví. V databázi Úřadu není podle dosud známých údajů žádný vodovod pro veřejné zásobování pitnou vodou v Plzeňském regionu, v němž by voda nevyhovovala z hlediska obsahu uranu (ve vztahu k radiotoxicitě) požadavkům citované vyhlášky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, a tedy požadavkům atomového zákona. Úřad nemá proto vůči dodavatelům takové vody pro veřejné zásobování v souvislosti s obsahem uranu žádné požadavky.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)