Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

odstavení reaktoru a jeho dochlazení 07.01.2015 14:06:08
A ještě jeden dotaz...
Pročítám si zde dotazy a odpovědi, a také z dokumentu o jaderné havárii ve Fukušimě je zřejmé že při vámi popsaném postupu odstavení reaktoru se zastaví štěpná reakce prakticky okamžitě, ale dále je nutné reaktor či vyhořelé palivo dochlazovat neboť generuje teplo. A já se ptám proč nelze tohoto efektu využít při samotné výrobě páry jako pohonu turbíny - laicky tedy nechat dál "vařit" odstavený reaktor a využít jeho zbytkové teplo k další výrobě energie, když byl nárůst tlaku takový že voda vyvřela do takové míry že se palivo roztavilo a stoupl tlak při současném vyvíjení vodíku až do té míry že došlo k výbuchu proč jednoduše nejde tento tlak využít v systému? jinými slovy proč laicky řečeno nepustili okruh do turbíny a nevyráběli proud? případně proč není takto řešeno nouzové snížení tlaku při kterém by došlo k vyřazení výměníku a k přímému propojení primáního a sekundárního okruhu?

Snad je můj dotaz srozumitelný
JK
(Vložil(a): Jan Kovář)
Vámi navrhované řešení je technicky nerealizovatelné. Pokud bychom měli stav tzv. "station blackoutu" (tedy elektrárna bez jakéhokoli zdroje elektřiny), zbytkové teplo generované v reaktoru po odstavení je natolik malé, že nemůže být využito turbogenerátorem. Uvědomte si, že turbosoustrojí s generátorem pro svůj chod potřebuje činnost celé řady pomocných systémů. Tyto pomocné systémy mají podstatně větší spotřebu elektrické energie, než jakou byste mohl hypoteticky ze zbytkového tepla vyrobit.
(Za SÚJB: úsek jaderné bezpečnosti)