Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Vliv ionizujícího záření na fertilitu 23.01.2020 08:17:49
Dobrý den, jsem v prvním trimestru těhotenství a denně pracuji s intraoralnimi snímky v ordinaci zubního lékaře (za den udělám cca 20 snímku). Od pacienta jsem vzdálena zhruba 2 metry. Na první prohlídce mi pan doktor řekl, ze bych neměla rtg alespoň v období celého 1.trinestru zhotovovat. Jaký na to prosím mate názor vy? Zůstává v místnosti záření i po zhotovení rtg snímku? Moc děkuji za odpověď, hezky den, Veronika
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

nemusíte mít obavy, rtg záření po zhotovení rtg snímku není v místnosti. Pokud jste těhotná a pracujete se zubním rtg, sdělte tuto skutečnost zaměstnavateli (držiteli povolení s RTG). Legislativa práci s ionizujícím zářením u těhotných omezuje hodnotou 1 mSv efektivní dávky plodu (viz § 64/3 Atomového zákona č. 263/2016 Sb.), což musí zajistit držitel povolení. Tento požadavek (při provádění 20 intraorálních snímků ze vzdálenosti 2 m) by měl být, dle informace o počtu snímků, splněn.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)